Програма «Життя міста»

У розділі: 14454 відео | АрхівRSS
Із 13 на 14 січня наступає Старий Новий рік.
124

Із 13 на 14 січня наступає Старий Новий рік.

Ніч із 13 на 14 січня - Новий рік за Юліанським календарем, чи то старим стилем. У народі цей день знають як свято Маланки, православна церква ж відзначає День Василя Великого. Полтавцям, як виявилося, більш відомі атрибути свята, аніж його суть.

"Треба ходити по домівках, щедрувати."

"Щедрують, будять людей, не дають поспати."

"Я чула про ворожіння, але сама в них не приймаю участь/Я ходжу до православної церкви."
У вечір свята більшість традицій орієнтовані на молодих, найчастіше незаміжніх дівчат. Таке гендерне розмежування характерне для української культури, говорить етнограф Ростислав Шевченко. Якщо дівчата у щедрий вечір маланкували, то юнаки мали свої звичаї.

 Ростислав Шевченко, етнограф
"Посипали тільки чоловіки. Виключно чоловіки. В цей день навіть вважалося, жінкам на певний час не можна ходити у гості."
Якщо за традицією ворожити мають дівчата, то самі способи зазирнути у майбутнє знають здебільшого представники старшого покоління.

"Чула таке, але жили в таке время, шо не до того було."


"Слышала ложат в сапог какие-то предметы, ленточки
У меня мама была, она ложила мне всё, вы знаете, я достала, кольцо, в этот год я вышла замуж."

Багато українських народних традицій, на думку експертів, втрачено. І це процес не останніх десятиліть чи навіть століть.

 Ростислав Шевченко, етнограф
"Немає в світі території, де так багато втрачено. Це - тільки останнє, що ми загубили. Втрата традицій це дуже давнє, якщо заглибитися"

Наразі про повне відтворення звичаїв не йдеться, хоча, за словами етнографа Ростислава Шевченка, зберегти їх можна. Переважно, завдячуючи зусиллям сучасних митців.