Програма «Життя міста»

У розділі: 13183 відео | АрхівRSS
До Полтави завітав Олекса РІзників - письменник, громадський діяч, поет та мовознавець.
237

До Полтави завітав Олекса РІзників - письменник, громадський діяч, поет та мовознавець.

Олекса РІзників зустрівся з полтавцями. Це український письменник, поет, мовознавець, просвітянин та громадський діяч. Народився 1937 року. На прикінці 80-х створював Народний Рух України Товариство української мови “Просвіта”.

Олекса РІзників розповідає, - починав писати російською мовою. Був засуджений за «антирадянську агітацію і пропаганду» у своїх віршах. Його відправили до концтабору на півтора роки. Там відбувся переломний момент у творчості. Зрозумів, він - справжній українець. Почав глибше вивчати мову. Написав словник омонімів, та книгу «українська мова, чим вона багатша за інші».

Олекса Різників, письменник, мовознавець
 «Який же я Алексей, якщо я українець? Я ж маю бути Олекса. А чому я пишу листи додому «Здраствуйте дорогие папа и мама», якщо я українець і вони по російськи не говорять у мене батьки. Ми з ними дома говоримо українською мовою.»
«Я бігав по камері, боже! Який же я дурень! 21 рік мого життя пропав. Так я ж українець, я повинен українську мову знати, вчити.»

Анастасія Добряк прийшла на зустріч з письменником. Розповідає, - цікаво почути історію з перших вуст. Зокрема, про відомих діячів, які зазнали репресій через творчість.

Анастасія Добряк, студентка
 «Взагалі, у нього дуже сильні вірші. І цікаво те, що він побував у тих концтаборах, де побували уже відомі українські поети, яких ми вчимо у школі, у вищих навчальних закладах.»

Олекса РІзників 2005-го нагороджений орденом Президента України за заслуги 3 ступеня. Зараз мешкає в Одесі.