Переваги та особливості вибору колуна

Багато користувачів вважають, що сокира та колун — це однаковий інструмент. Проте сокирою рубають дерева, а для обробки дров використовуютьколун. Вони різняться між собою, і до вибору цього інструменту необхідно підійти з усією відповідальністю.
Кілька відмінностей колуна та сокири
У сокир коротша і найчастіше фігурна ручка, а у колуна довга і пряма, для завдання потужного удару. У середньому оптимальне значення довжини сокири становить близько 70-80 см.
Відрізняється форма та розмір леза. У колуна воно виконане у вигляді трикутної призми і заточене під кутом 40-60°. Разом з широким замахом і значним прикладеним зусиллям, широке лезо розколює величезні чурбаки вздовж волокон.
Параметри вибору колуна
Є кілька нюансів, які бажано враховувати, щоб придбати потужний, але зручний колун.
Етапи вибору колуна:
- Форма леза буває закругленою та прямою. Вона безпосередньо пов'язана з властивостями дерева: його вологістю, щільністю та іншими характеристиками.
- Кут заточування леза слід обирати, виходячи з майбутніх завдань. Найбільш поширена заточка леза під 40 °. Такі колуни найкраще проникають углиб дерева, ефективно розрубуючи його. Пам'ятайте, що надто гостре лезо швидше тупиться. А для роботи з чурбаками до 10 см у діаметрі, колуну і зовсім не потрібне заточення, бо він чудово впорається з ними і так.
- Довжина держака пов'язана з діаметром чурбаків. Якщо в основному ви маєте справу з сухими і тонкими гілками діаметром до 8-10 см, то вам підійде колун з рукояттю, довжина якої близько 40-60 см.
Хорошим варіантом буде вибір колуна з файбергласовою рукояттю. Це ударостійка пластмаса, тому якщо ви промахнетеся і випадково вдарите лезом по колоді, то рукоятка не зламається, як зазвичай буває з деревом, що висохло. Крім того, термін служби таких держаків довше, ніж у дерев'яних. Але й ціна колунів з файбергласовою сокирою буде набагато вищою, ніж в інших.
Якщо ви прихильник інструменту з класичною дерев'яною рукояттю, то придивіться до березових або ясенових. Вони вважаються найбільш довговічним матеріалом для таких цілей. Уникайте колунів з рукоятями з акації або дуба. Після удару сокира деякий час досить сильно коливається в площині, перпендикулярній долоням. Професіонали називають такий ефект «сушінням рук».
Вага інструменту впливає на силу удару. Чим він більший, тим потужнішим буде удар і тим товщі чурбаки ви зможете розрубати. Для колуна цей параметр має найбільше значення, ніж для інших видів сокир. Наприклад, тонкі чурбаки зручніше бити сокирою вагою 1 кг. Вам не доведеться прикладати серйозних зусиль, а робота буде виконана. Якщо вам дісталися товсті дрова з великою кількістю сучків, які дуже важко піддаються розколюванню, то краще придбати сокиру вагою 4 кг.