Зевс в античній культурі та сучасності

Зевс - один із трьох синів Кроноса та Реї, панує на небі. Він володіє блискавками, громом, а також є богом-суддею та головним на Олімпі. Саме він подарував людям закони, деякими з них ми користуємося донині.
Чому ж Зевс став головним богом Олімпу, а не його два брати чи інші боги? Таке становище він отримав завдяки тому, що врятував своїх братів і сестер із утроби власного батька. За легендою, Зевс проковтував усіх своїх дітей, яких народжувала йому Рея. Робив він це тому, що боявся, що його змістять із трону. Тільки Зевса врятувала мати. Замість нього богиня дала своєму чоловікові звичайний камінь, який вона запеленала так само, як і звичайну дитину. Хитрість вдалася, а врятоване немовля через час врятувало всіх інших. Він, змовившись із матір'ю та богинею мудрості Метідою, підмішав до напою батькові гірчицю та сіль, після яких усі діти вийшли з утроби цілими й неушкодженими.
Отже, Зевс став головним богом з двох причин:
- Саме він врятував братів і сестер, проковтнутих Кроносом;
- Тільки йому була підвладна блискавка, смертоносну силу якої на Олімпі боялися найбільше. Часом саме з її допомогою можна було втихомирити народ, який населяв гору.
Міфологія
Зевс завжди зображується сильним чоловіком, з густою бородою і красивими локонами волосся. Крім того, на всіх картинах, де він присутній, ви побачите зброю. Зазвичай це тризуб, завдяки якому бог неба може метати смертоносні блискавки. Однак, іноді в його руках можна зустріти скіпетр і молот, який схожий на зброю Тора.
Головний бог Олімпу володіє дивовижним даром перевтілення, який часто допомагає йому в любовних справах. Крім того, варто зазначити, що зі своїми жінками він ніжний, добрий і ласкавий.
Зевс не виносить грубих помилок, а також несправедливості. Він завжди карав за це тих, хто завинив. Однак, незважаючи на хорошу характеристику, правителя Олімпу намагалися повалити з трону цілих два рази.
Дружини та діти Зевса
Дружинами давньогрецького бога небес були Метіда, Феміда і Гера. Стосунки з останньою він приховував близько трьохсот років. Однак, крім трьох богинь у нього було ще безліч коханих, від яких він мав дітей. Наприклад, Деметра і Європа.
Тож не дивно, що при такому розкладі, дітей він мав безліч. Наприклад, деякі і найвідоміші з них: Геракл, Гефест, Персей, Персефона, Афродіта, Гермес, Терпсихора і ще понад тридцять.
Культ Зевса у світі
Статуї на згадку про головного бога Олімпу Зевса розташовані в багатьох країнах. Найпопулярніша з них є третім чудом світу і розташована в Олімпії. Цей пам'ятник має воістину величезні розміри порівняно з будь-якими іншими. Крім того, він виконаний з дорогоцінних матеріалів. За даними вимірювань третє чудо світу має висоту 20 метрів, що за розміром можна порівняти з багатоповерховим будинком.
Також статуї, присвячені Зевсу, в Росії зберігаються в Ермітажі в Санкт-Петербурзі, а також у музеях Москви. Крім того, пам'ятники можна знайти в таких країнах, як Австрія, Німеччина, Греція, Данія, Італія, Франція, Туреччина, США.
Крім скульптур, богу небес присвячували також і картини. Наприклад, у музеї образотворчих мистецтв імені О.С.Пушкіна в Москві зберігається робота Франсуа Буше "Юпітер і Каллісто". У Пітерському Ермітажі можна подивитися картину Ніколаса Пітерса Брехема "Пастушача сцена". Альтернативною її назвою є "Немовля Юпітер на острові Крит". У віденському музеї, котрий присвячений історії мистецтва, зберігається полотно художника Доссі. На ньому він зобразив сцену, що сталася між Зевсом, Меркурієм і втіленням Цнотливості.
Це лише найпопулярніші твори мистецтва, які присвячені Зевсу. Їх безліч, адже міфологія завжди була дуже цікава як художникам, так і скульпторам. Вони зображували всіляких богів, головний бог Олімпу не був винятком. На кожному полотні ми бачимо однаково мужнього, сильного чоловіка, який дійсно гідний носити своє звання. Тіло бога завжди зображується максимально струнким і красивим, незважаючи на те, що на обличчі він має білу бороду.
Фільми, ігри та серіали за участю Зевса
Із середини дев'яностих років до нашого часу стрімко розвивався кінематограф. За зовсім невелику кількість років про давньогрецького бога встигли зняти такі фільми, як:
- 1969 рік - "Геркулес у Нью-Йорку"
- 1981 рік - "Битва титанів"
- 2010 рік - "Персі Джексон і викрадач блискавок"
- 2010 рік - "Битва титанів"
- 2011 рік - "Війна Богів: Безсмертні"
- 2012 рік - "Гнів Титанів"
Крім кіно Зевс з'явився також у деяких комп'ютерних іграх як персонаж. Наприклад, одна з найзнаменитіших ігор 21 століття - Dota2. У ній створили персонажа, який носить ім'я бога небес і володіє силою блискавок. Усе як у стандартній міфології.
Можна зробити висновок, що міфологія є популярною донині. З приходом нових технологій створюються дедалі цікавіші та незвичніші згадки про давньогрецьких богів.