В Україні запрацював новий закон - “Про інформацію для споживачів про харчові продукти”.

Із 6 серпня набув чинності Закон України "Про інформацію для споживачів харчових продуктів". Гармонізацією законодавства України відповідно до європейських стандартів називає мету його положень провідний інженер стандартизації відділу стандартизації та наукової інформації «Полтавастандартметрологія» - Ольга Демченко.

Ольга Демченко, провідний інженер стандартизації відділу стандартизації та наукової інформації «Полтавастандартметрологія»

«Серед основних нововведень цього закону можна відзначити наступне: по-перше це стосовно вимог до розбірливості інформації, а саме мінімального розміру шрифту. Згідно з вимогами закону висота маленьких літер без виносних елементів повинна дорівнювати або перевищувати одну цілу дві десяті міліметри».

Пані Ольга наголошує і на змінах, що стосуються алергенів. Відтепер, у складі продукту серед інших інгредієнтів, хімдомішки виділятимуть окремим шрифтом, кольоровим фоном чи стилем написання. Окремо зазнають зміни і строки придатності - зазначає експерт.

Ольга Демченко, провідний інженер стандартизації відділу стандартизації та наукової інформації «Полтавастандартметрологія»
« Зараз згідно з новими вимогами закону можна зазначати або дату закінчення мінімального терміну придатності харчового продукту з написом «Краще спожити до» і , зазначається конкретна дата, або для продуктів які є для продуктів, які є швидкопсувними, з точки зору мікробіологічних показників, це вже оператор ринку визначає швидкопсувний чи ні продукт - то потрібно зазначати на етикетці напис «Вжити до».

Додаткові нововведення запровадять і щодо поживної цінності продукту. Незабаром до вмісту білків, жирів і вуглеводів додадуть допис про вміст насичених жирів, кількість солі та цукру.

Чи звертають увагу полтавці на етикетки та строки придатності товарів у магазинах вирішили запитати у пересічних.

« Ні, не звертаю. Надо брать окуляри, надо читать. А все ошибочно. Мы ж масло не можем сливочное купить. Везде написано 72 процента. Это хорошее украинское - и все. А оно оказывается - нет. Можно брать на пироги, как маргарин».
«Звертаю увагу на строк годности. Ну допустим ребенку покупаю. І звертаю увагу, стараюсь не брать канцерогени, вот эти вещества, что вредные для организма».

« Кожного разу, коли щось купую, звертаю увагу на склад, щоб не було ніяких хімікатів, щоб були лише натуральні компоненти. Звертаю увагу, щоб не був цей продукт просрочений».

« Я, как человек, обращаю внимание. Мне нравится что-то красивое, и, как дизайнер, я понимаю что этими вещами манипулируют, тоесть побуждают какие-то слабые места».

Нагадуємо, що відповідальність щодо порушення встановлених законодавством вимог до маркування мають встановити після перехідного трирічного періоду - з 2022 року. Наприклад, за надання неточної, недостовірної інформації для споживачів про харчовий продукт - тягне за собою штраф на юридичних осіб у розмірі п*ятнадцяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - десять мінімальних заробітних плат.