Медовий Спас, він же Маковий або Спас на воді

14 серпня - Медовий Спас. За церковним календарем цей день ще називається Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. Згідно з переказами, колись в Константинополі бушувала страшна епідемія. І нібито в цей день з храму Святої Софії винесли частинку хреста, на якому був розп»ятий Ісус, щоб нею освятити воду у річці. Саме після цього епідемія в місті закінчилася,- розповідає священик отець Василь Фазан.

ОТЕЦЬ ВАСИЛЬ ФАЗАН, священик
"У нашому житті Бог повинен бути на першому місці. Не турбота, не якась суєта, не якісь потреби, а саме Христос. І коли Христос наш Спаситель буде на першому місці, тоді усі наші турботи, усі наші піклування вони поступово будуть вирішуватись самі собою."

Також цього дня вшановують пам»ять семи мучеників Маккавеєвих, які у 166 році до н.е. прийняли мученицьку смерть за віру. Вважають, що від їхнього імені утворилася співзвучна назва свята - Маковея або Маковія.

ОТЕЦЬ ВАСИЛЬ ФАЗАН, священик
"Приклад Маккавеїв - це є в першу чергу приклад того, наскільки людина повинна любити Бога, наскільки людина повинна жити в мирі з Богом і з Богом взагалі.І вшановуючи сьогодні пам»ять в період богослужіння ми згадуємо про те, що Христос саме дав можливість людині в сьогоднішній час слідувати за Христом і жити з Христом."

На Перший Спас заведено ходити до церкви й молитися.Вважається, що в цей день відпускаються всі гріхи. Як і в давнину, сьогодні полтавці освятили мак, мед, воду, букети з польових квітів.

" Називається кермен.Чорнобривці на цей день святять усі. Жито для життя
 Службу вистояла всю від початку до кінця.Мак, мед і воду.Що ви, як прийдете додому? -Зразу воду свячену п»ю, а потім мед і шулики.
 Це свято душі, щоб ми їх не погубили отих душ, щоб було саме найлучше, всім людям - миру і здоров»я що я бажаю."

Цього дня починається також Успенський піст, що триває до свята Успіння Пресвятої Богородиці - 28 серпня.Тому існують і заборони щодо їжі: можна вживати тільки неварену рослинну їжу - сирі фрукти й овочі, сухофрукти, горіхи, мед, хліб.