У Яреськах відбулась низка заходів з нагоди 125-річниці від дня народження Олександра Довженка

Ці кадри з відомого кінофільму «Земля». Саме з нього, говорять, почався український кінематограф. Творець кінострічки радянський, український кінорежисер Олександр Довженко.

Ірина Давва, журналіст:

- Щоб відчути атмосферу українського села потрібно побувати у селі Яреськи Шишацького району. Саме тут відбуваються заходи з нагоди 125-річниці від дня народження українського кінорежисера Олександра Довженка.

Приїхали насолодитися атмосферою, яка панувала майже 90 років тому, чимало полтавців. Перша зупинка туристичного маршруту - Шишацький краєзнавчий музей. Тут експонати з давніх часів, навіть з часів скіфського періоду та історія розвитку Шишачинни - все, щоб приблизити учасників туристичного маршруту до періоду Олександра Довженка.

Віктор Іваненко, голова Шишацької державної районної адміністрації:

- Про те, як він проживав в селі Яреськи, де відбувалися зйомки фільму, як Олександр Довженко проживав в селі Яреськи, як він захоплювався нашими краєвидами, нашою природою , її різнобарв’ю і звичайно його це все надихало на створення тих кінофільмів, які він знімав.

- Через двадцять років тракторист під час оранки поля виорали ось цей мідний казан з кістками, який свідчить про те, що скіфи під час поховання робили жертвоприношення, - розповів екскурсовод.

Поринути у спогади та відчути, як все відбувалось в ті роки тут не проблема, адже Шишацький район сповнений цікавими місцями.

Валентина Вождаєнко, директор департаменту культури і туризму полтавської облдержадміністрації:

- Зорієнтуватися сторінкою саме Олександра Довженка і Шишаки, вона вагома, вона знакова,вона поєднує великі постаті: і Василь Кричевський, і Олександр Довженко -це ті люди, які багато зробили, їх внесок багато залишив для нашої презентації. І те, що ми хочемо привернути увагу до Яресьок. Тому що Яреськи без перебільшень - це столиця кіноіндустрії нашої всієї України.

Продовжують святкувати річницю біля пам’ятника Олександру Довженку.

А ось те унікальне місце, де з 1928 -1939 працювала кіностудія Довженка,- розповідає директор Яресківського краєзнавчого музею Наталія Дзюба. Раніше це був маєток Трощинського. Тут працював Довженко з яресівчанами . З тих часів залишилось безліч історій, які переповідають місцеві один одному.

Наталія Дзюба, директор Яресківського краєзнавчого музею:

- Він проживав в сім’ї Третьяків. І в однієї з дочок було весілля, вони запросили його як одного з ближчих родичів Олександра Петровича, але він не приїхав з Києва в Яреськи він надіслав подарунок, фату, дві ложки, дві виделки, хустку яскраву, білизну і теплу ковдру

На місці колишньої кіностудії нині приміщення, у якому презентують світлини односельців, які були залучені в зйомках фільму «Земля» та плівки, а ще виготовлення гончарем різноманітного посуду, щоб повністю поринути у тутешню атмосферу.

- Наша родзинка-це плоска форма, плоскі блюда. Небагато гончарі таке виготовляють, бо з ними багато складнощів, - розповів гончар.

А на подвір’ї біля садиби Ганни Іванівни Корсун, де квартирував Довженко гостей чекає уривок з фільму «Наталка Полтавка», який був відзнятий на кіностудії «Довженка».

«Здорові були добродію, пане Возний! Добродію-добродію, як б хотів, щоб ти мене називала невише упомянутим ім’ям . Я тобі скажу: я тебе люблю і женитись на тобі хочу»

Наостанок, перегляд фільму «Земля» і враження учасників від туристичного маршруту.

Наталія Кузьменко, учасник туристичного маршруту:

- Подивитись ці об’єкти, як їх разом об’єднали в єдиний маршрут –це, звичайно, було цікаво. Це було 90 років тому, коли Довженко знімав тут свої фільми, коли він приїхав сюди, бо люди тут залишились ті самі. Так як американські кіностудії з кожної своєї простої, ламаної декорації роблять цілий фурор, так власне тут ціле село- це одна величезна декорація, яку використав Довженко.

Після туристичного маршруту його учасники зауважують: Яреськи - столиця кіноіндустрії України, адже, саме це село надихнуло Олександра Довженка на роботу, яка й нині на часі.