У Полтаві пройшла низка заходів з нагоди 75-річчя повітряної операції «Френтік»

У Полтаві відкрили новий пам’ятник. На території музею важкої бомбардувальної авіації з`явився пам`ятний знак 75 річчю з проведення операції «Френтік». Це кодова назва спільної зі Сполученими Штатами військової операції у Другій світовій війні.

Віктор Дейнега, директор філіалу музею авіації, ініціатор створення пам’ятнику: 

- Наносились бомбові удари по стратегічним об’єктам фашистської Германії і країн сателітів, в першу чергу, по нафтопереробним комбінатам, по промисловим заводам. Всього проводилось 7 операцій Френтік. Вони так назвали, неістовий, бешений, тому що велика кількість літаків.

На пам’ятнику зображені всі аеродроми Полтавщини, де базувалися американські літаки. Це Полтава, Миргород та Пирятин. На відкриття завітали почесні гості. Полковник Квінн Воффорд - аташе оборони посольства США в Україні та Райан Квінн, аташе з питань повітряної оборони Посольства США в Україні. А Анатолій Наріжняк та Юрій Шичкіни працювали на полігонах ракетно-космічної зброї випробувальниками.

Анатолій Наріжняк, Юрій Шичкін, випробувальники космодромів:

- Служив на ракетно-космічному полігоні «Байконур». Після закінчення академії в Дзержинську проходив службу і проводив випробування тієї є техніки на північному полігоні. Служба вся проходила у подальшому на полігоні «Капустін Яр».

На відкритті пам`ятного знаку присутній депутат міської ради Андрій Матковський. Говорить, - операція «Френтік» золотими літерами вписана в історію Другої світової війни. Мала важливе стратегічне та ідеологічне значення.

Андрій Матковський, депутат міської ради:

- Було знищено в логові фашизма більше 18 стратегічних об’єктів. Ще не була звільнена повністю України, а з України, з Полтави, ми уже слали такі привіти у фашистську Германію. Коли дуже багато було літаків і було скинуто там 10-ки тисяч тон було скинуто саме у серце Німеччини. За часи цієї операції, американці, військово-повітряний флот, втратили більшу кількість літаків за всі часи другої світової війни.  

Також на території музею важкої бомбардувальної авіації виставка техніки. Серед іншого «Шрек», «Фіона» та «Халк» виготовлені на Кременчуцькому автомобільному заводі.

Роман Черняк, гендиректор Кременчуцького автомобільного заводу: 

- 3 зразки військової техніки, які на сьогодні працюють і в зоні АТО, у Миротворчих місіях, у арміях інших країн на всіх континентах і в багатьох країнах. Створювалися для того, щоб перевозити людей. Там створювалися броньовані командні пункти, виконувати бойові задачі, переміщення військовослужбовців.

Під час урочистостей у пам`ятний знак заклали капсулу - послання майбутнім поколінням. Її мають відкрити на 100-річчя пам’ятника операції «Френтік». А ще на ганку міського будинку культури провели театралізований флешмоб. Відтворення подій 1944 року.

Владлен Орлов, учасник театралізованого флешмобу: 

- Є 4 образи. Це образ рядового солдата, справжнього героя. Є образ українця, через призму його голосу лунає правда. Образ американця, історика-дипломата, який розповідає про цю операцію, невідомою для більшості, іноземною, англійською мовою.

Ще один образ - партієць. Схожий на Іосифа Сталіна.

Олександр Янович, учасник театралізованого флешмобу:

- Форма одягу, починаючи від Іосифа Сталіна, закінчення рядовими партійцями, які не були військовими, то мали таку форму одягу. Типова, як у мене. Так що, перед вами людина із Другої світової війни, з того періоду.

По завершенню театралізованого флешмобу, презентували світлини. На них реалізація операції "Френтік".