Що чекає на боржників за комунальні послуги

На сьогодні питання стягнення заборгованості перед комунальними підприємствами стоїть дуже гостро - говорять працівники державної виконавчої служби. Вистачає боргів у населення і перед обласним комунальним підприємством «Полтаватеплоенерго». Тож цього вечора працівники його юридичної служби разом з представниками Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Полтава вийшли в рейд по боржниках.

Еліна Борута, юрисконсульт юридичної служби ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»:

- Споживачі, які мають заборгованість, період утворення, якого становить два і більше років, і, у разі невживання ними заходів врегулювання досудового вирішення проблеми, то підприємство вимушене звертатися із відповідною заявою в судовому порядку.

Після розгляду звернення комунального підприємства про стягнення заборгованості в судовому порядку, приймається рішення щодо примусового її погашення. Рішення суду надсилається боржнику і він має визначитись, яким чином якнайшвидше погасити заборгованість. Якщо ж споживач зволікає із ліквідацією боргу за рішенням суду, комунальники вимушені звертатися по допомогу до державних виконавців.
Реакція людей на візит виконавчої служби - різна. Як правило, боржники обіцяють розрахуватися з підприємством, але додають, що зараз просто немає можливості.
Для виконання рішень суду державні виконавці застосовують різні заходи примусового стягнення заборгованості: арешт рухомого і нерухомого майна, тимчасова заборона виїзду за кордон, звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника з одночасним арештом банківських рахунків.
Якщо ж людина все одно відмовляється платити, за рішенням суду борг стягується шляхом опису, вилучення і подальшої реалізації майна на користь підприємства, якому винен боржник.
Дані про таких осіб - у відкритому доступі.

Дмитро Щерба, нач. Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтава Головного територіального управління юстиції: 

- Коли відкрите провадження відносно боржника, то дані відносно нього містяться в реєстрі боржників. Тобто, ця інформація є публічною та доступною. Будь-яка особа може подивитися,  чи є відносно неї провадження. А державними виконавцями, під час примусового виконання рішень,  вживаються заходи. Одним із найдієвіших є обмеження виїзду за поданням.

Причому сума боргу не має значення - винен споживач десять тисяч гривень чи одну - платити повинні всі.
Дехто з боржників помилково вважає, що зможе уберегти своє майно від вилучення, не відчинивши дверей державному виконавцеві. Але це проблему не розв’яже, і рано чи пізно борг усе одно буде стягнутий.

Вадим Пальок, державний виконавець Шевченківського відділу державної виконавчої служби м. Полтава Головного територіального управління юстиції: 

- Державний виконавець не може без подання суду зайти у першу чергу до квартири. Якщо буде рішення суду, то виконавець подає подання в суд для примусового входу до житла. Якщо його немає і судом воно не одобрене, то, звісно,  він не може зайти в цю квартиру.
У такому випадку, виконавець складає акт, або ж залишає боржнику виклик до виконавчої служби.
Фахівці «Полтаватеплоенерго» наголошують: ні для підприємства, ні для споживачів стягнення боргу через суд небажане. Адже після винесення судом рішення сума, яку має сплатити боржник, істотно зростає.

Еліна Борута, юрисконсульт юридичної служби ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»: 

- Полтаватеплоенерго при зверненні до суду нараховує інфляційні витрати за весь час прострочення. А також 3% річних на суму заборгованості. Це збільшує навантаження на боржників приблизно на 30%. Крім того, судом покладено зобов'язання на наших відповідачів відшкодувати підприємству судовий збір при зверненні до суду.

Полтавські теплоенергетики просять споживачів вчасно розраховуватися за отримані послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, а боржників - знайти можливість терміново розрахуватися за послуги підприємства. Сподіваються, що полтавці відповідальніше ставитимуться до питань оплати рахунків, а тому спільних виїздів з державними виконавцями до боржників за адресами їх проживання можна буде уникнути.