Усікновення голови Іоанна Предтечі: історія та традиції

Усікновення голови Іоанна Предтечі: історія та традиції

  Головосіки або Усікновення голови Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна - так зветься день 11 вересня в православному календарі. Це не свято в традиційному розумінні, а день пам'яті, присвячений подіям, описаним в Євангелії відразу двома апостолами - Марком і Матвієм. Йдеться про мученицьку смерть Іоанна Предтечі, хрестителя Ісуса Христа. 

 Усікновення голови Іоанна Предтечі - траурна подія, тому не можна веселитися, влаштовувати гучні свята з піснями і танцями. Подібні дії вважаються великим гріхом, тому на Головосіки не вінчають і не справляють весілля, хрестини та інші знакові події.

11 вересня встановлено суворий одноденний піст. Не вживають м'ясо, рибу, молочні продукти і яйця.
У храмах відбуваються богослужіння, люди просять святого Іоанна відпустити гріхи, молилися про сімейне благополуччя, здоров'я дітей. На Головосіки в старовину займалися збором лікарського коріння.
Забороняється на Головосіки брати в руки ріжучі предмети, що нагадують меч. "Хто на Усікновення ножем користується, сам без голови залишиться", - говорили на Русі. Продукти нарізають заздалегідь або ламають. Крім того, категорично заборонено не лише різати круглі плоди (що нагадують за формою голову) та плоди червоного кольору, але навіть їх вживати. Під заборону потрапляють: яблука, кавуни, лимони, апельсини, помідори, капуста, цибуля, персики тощо. Також на Усікновення голови не готують червоний борщ. Будь-яку їжу не подають на посуді круглої форми.
З дерев не рвуть яблука,  не викопують картоплю і не зрізають макові голівки. Червоне вино, що нагадує кров, в день Усікновення голови Іоанна Предтечі також не п'ють. День взагалі краще провести в тверезості.