Що чекає на Будинок дворянського зібрання після пожежі

Колись будинок Полтавського дворянського зібрання - пам’ятка історії та архітектури ансамбля Круглої площі у Полтаві. Об"єкт зі статусом «національного значення».

В`ячеслав Сушко- старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області :
-1963 року про впорядкування справ обліку та охорони пам’ятників архітектури на території української СРСР ,там в додатках до цієї постанови , список пам’ятників архітектури української СРСР тодішньої Республіки ,які перебувають під охороною держави ,у тому числі і у Полтавській області - ансамбль Круглої площі на вулиці Жовтневій ,серед них і будинок дворянського зібрання.

Будинок Полтавського дворянського зібрання була громадським і культурним центром міста, тут вирішувалися питання щодо прийняття або виключення дворян, допомоги дітям збіднілих дворян, призначення пенсій , влаштування дворянських дітей до вищих навчальних закладів - говорить науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею Оксана Білявська.

Оксана Білявська- науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею:
-В таких будинках, як зазвичай, і в цьому також,це була по-перше зала для зібрань.І для обладнання цієї зали закуповували відповідні меблі,і були допоміжні кімнати. В таких будівлях це були локальні такі кабінети, де могли збиратись певні кола нашого дворянства,вирішувати нагальні питання, чогось унікального ,зрозуміло,що там не було.
У 1930-х роках у будівлі працювала громадська бібліотека, якою опікувався український фольклорист Микола Цертелєв. Приїздили з концертами Сергій Рахманінов, Модест Мусоргський , Петро Чайковський .Тут виступав Федір Шаляпін та художниця Марія Башкирцева.
Під час Другої світової війни будівля згоріла. Її відбудували одразу після війни і розмістили кінотеатр - імені Котляревського , який працював до 2010 року. - зазначає старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області В`ячеслав Сушко.

В`ячеслав Сушко- старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області :
-Зберігаються документи і видання,і також фотографії,які можуть пролити світло на історію цієї будівлі«Фотографії у нас представлені із зібрання дореволюційного характеру ,це у рубриці «Стара Полтава» і окремі фото післявоєнного періоду .

Окрім фото, у Державному архіві Полтавської області збереглися креслення для відбудови будинку.

В`ячеслав Сушко- старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області: 
-Створювалися креслення,і на підставі цих проектів відбудовувалися споруди,у тому числі і будівля кінотеатру Котляревського.

В останнє десятеріччя ми підзабули про історичну значущість споруди. Ресторан, нічні клуби, крамниці та декілька закладів швидкого харчування. Тільки не історична пам"ятка. Результат - полтавці побачили 9-го грудня, коли сталася пожежа.

Оксана Білявська- науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею:
-На сьогоднішній день ми не маємо критичних руйнувань ,проте маємо іншу проблему-це заливання водою пожежі, 9 годин поспіль проливалася вода на будинок ,зараз морози,і тому, звісно,що це буде м’яко кажучи не на користь , не на користь земляній кладці та і взагалі конструкції. Цикли замерзання і розмерзання даються в знаки.

Подальшу долю Будинку дворянського зібрання вирішувати Полтавській міській раді, оскільки буділя перебуває на її балансі. Зокрема, планують реставрацію історичної пам`ятки- говорить керівник пресслужби міськради Віталій Улибін. Але зараз етап встановлення збитків.

Віталій Улибін - керівник пресслужби Полтавської міської ради :
-Це комунальне майно,звісно,що основне навантаження ляже на місцевий бюджет.Зараз чекаємо ми спеціальну комісію Міністерства культури,тому що це памятка архітектури національного значення .Вони мають спільно з пожежниками і рятувальниками визначити обсяги збитків ,які завдала пожежа .Нова каденція депутатів, новий міський голова буде збирати робочі групи ,визначати подальшу долю.

У вирішенні питання зголосився допомагати і Департамент культури ОДА додає керівник пресслужби Полтавської міськоі ради.