Християни східного обряду 19 січня святкують Хрещення Господнє або Богоявлення

9 ранку. На міському пляжі вже утворилася черга зі сміливців, охочих зануритися у воду. Температура повітря - мінус 14, води у Ворсклі - 4, але це полтавців не лякає, а навпаки підбадьорює.

- Які ваші відчуття зараз після занурення? Во! А щороку це робите? В прошлом году пропустил, бо морозу не було. А рашіше робили? Робили.
- Та ні, не вперше. Але відчуття гарні. Ну вже обпалює тіло, вже не холодно.  

Хтось сподівається на очищення від гріхів, хтось прийшов випробувати себе на міць та зробити фото. За дійством спостерігають рятувальники та бригада швидкої. Нагадаю, деякі священники закликали українців утриматися від купання у водоймах через пандемію і не тільки - вони зазначили, що купання на Водохреща ніяк не призводить до духовного очищення і не звільняє від гріхів.


«Вaжливo poзумiти cуть хpиcтиянcькoгo cвятa i нe плутaти йoгo з мoдoю, тpaдицiями», - підкреслює предстоятель Православної Церкви України, Митрополит Київський і всієї України Єпіфаній.
При цьому здійснювати занурення Церква не забороняє.
Більшість полтавців зізнаються: пірнали не заради духовного очищення, а заради гострих відчуттів.

- Адреналін і все. І настрій святковий? Да. Вітаємо! Спасібо»
- Наважився, не знаю як, традиція. Просто адреналіну якогось хочеться? Да, да.
- Вірите, що це - очищення від гріхів?Чесно, в це не дуже вірю. Більше для адреналіну, для себе. Одного разу спробував і уже другий десяток відкрили. Рахуєте, наче стрибки з парашута? Хай буде так
.

Медики нагадують: перед тим як пірнати у крижану хрещенську воду, варто проконсультуватися з лікарем. Та пояснюють, чому саме цей ритуал викликає надзвичайно бурхливі емоції.

Руслан Бондаренко лікар-невролог

- Кора надпочечников вырабатывает гормоны - адреналин, норадреналин. Эти гормоны стресса вызывают резкое сужение сосудов. Они усиливают кровоток головного мозга… Гормоны уменьшают чувствительность к терморегуляции, уменьшается температурная, болевая чувствительность, поэтому водичка кажется не такой холодной… Они улучшают настроение, потому-что вырабатываются гормоны счастья - эндорфины, энкефалины.

Людина відчуває неабияку бадьорість, їй комфортно, та стан ейфорії триває недовго, - зазначають медики.

Руслан Бондаренко лікар-невролог
- Ресурс гормонов заканчивается достаточно быстро и происходит абсолютно обратный эффект: очень легко переохладиться, получить обморожения и это может закончится негативными последствиями».

Тож, якщо вам дуже кортить відчути себе героєм дня, скажімо, наступного 19-го січня, варто загартовуватися завчасно і поступово, та чітко знати основні правила, як і кому можна занурюватися у крижану воду.