Сьогодні день запобігання синдрому хронічної втоми

Хронічна втома - не хвороба, але і не здоров’я. На лікарняний з таким діагнозом не підеш, проте працездатність - нульова. 12 травня - Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми. Полтавець Олексій Гура - викладач історії в університеті. Говорить: психо-емоційне навантаження на роботі та відсутність режиму відпочинку дається взнаки, а надто наприкінці навчального року.

Олексій Гура, полтавець, викладач

- У нас є синдром вигорання, навіть ось сьогодні колеги виставляли в Фейсбук цілу низку таких фото і говорять, що в кінці навчального року ми дійсно всі виморились. Це важко. Чи вдавалося побороти і як саме?. Тренажерний зал, плавання, відпочинок з сім’єю, природа, переключатися на інші види робіт – допомагало.

Що кажуть про цей стан лікарі, як розпізнати хронічну втому та як їй запобігти?

Вікторія Ліфрідова, сімейний лікар

-  Характеризується втомою або слабкістю нез’ясованої етиології. Прогресує ця слабкість щонайменше протягом 6 місяців. Найчастіше зустрічають у людей працездатного віку 25-50 років.

Хронічний стрес під час тривалого розумового або фізичного навантаження, забрудненість навколишнього середовища - все це причини СХВ. А ще - вірусні інфекції.

Вікторія Ліфрідова, сімейний лікар

- Такі як вірус Епштейна-Барра або герпевіруси 7 типу - всі ці фактори можуть знижувати наш імунітет і ті віруси, які у нас є і знаходяться у латентному стані, можуть активізуватися і впливати на ЦНС.

Щоб діагностувати СХВ, лікар проводить лабораторні обстеження та проводить анамнез життя, адже схожі симптоми можуть давати хвороби серцево-судинної системи, ендокринні розлади, проблеми з щитовидкою та онкологія, - наголошують медики. Психологи ж зазначають - не варто плутати цей стан з депресією: при хронічній втомі зранку можеш почуватися добре, а вдень та увечорі стаєш виснаженим. При депресії людина пригнічена вже від моменту пробудження.

Лариса Чмеленко, психолог

- Якщо у вас є хронічна втома, то це означає, що у вас є ситуація, яка потребує вирішення. Якщо стадія виснаження позначена зі стресом, потрібно вирішити причину стресу. Якщо вигорання пов’язане з вашою роботою, то потрібно переглянути не саму роботу, а своє ставлення до роботи.

Не страждають на синдром хронічної втоми працівники с/г, а серед вразливих катерогій - жінки з дітьми до року, які переглядають ідеальні картинки інста-мам та намагаються на них рівнятися, - зазначає фахівчиня. 

Лариса Чмеленко-психолог

- Багато молодих жінок перебувають під впливом інста-мамочок, які демонструють ідеальний вигляд, ідеальне дитя, ідеальний будинок. Демонструють лише картинку, яка не відповідає дійсності. Тому порада така: ваша дитина жива здорова, ви вже - хороша мама, цього достатньо. Видихніть. 

Щодо роботи - достатньо виконувати основні обов’язки, не треба подвигів - зазначає Лариса Чмеленко та радить: щоденні фізичні вправи сприятимуть виробленню ендорфінів, які додадуть вам енергії та оптимізму.