14 травня 2021 року Україна вперше відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

14 травня 2021 року Україна вперше відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Пам'ятну дату запровадила Верховна Рада своєю постановою. У Полтаві на місці , де відбувалися масові розстріли, з ініціативи архітектора Лева Вайнгорта встановили пам’ятник Скорботної матері . Саме тут поховано близько десяти тисяч загиблих мешканців Полтави, більшість з них саме євреї, -говорять історики . А ось недалеко від цього монументу представники єврейської громади встановили стелу на якій зробили напис "Не всі жертви нацизму були євреями, але всі євреї були жертвами нацизму". Про історії допомоги євреям українцями під час гонінь навіть написана книжка.

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею  

- Зараз значиться 36 випадків подібного рятування євреїв на території Полтавської області, з них -8 полтавців. Там описані ці випадки, долі людей, які склалися так чи інакше і саме , кого було врятовано.

Серед полтавок, яка допомага рятуватися від нацистських переслідувань, була і Наталія Філянська. Під час окупації у Полтаві вона познайомилась з хлопцем ,-розповідає Наталія Кузьменко.

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею   

- Згодом, коли вони більше познайомились , він признався , що є євреєм, переселенцем із Воронезької області, вона допомогла йому, його родині у Полтаві зафіксуватися, а згодом і ховатися від переслідувань, що врешті-решт врятувало їм життя. Потім вони одружилися, наскільки теплою була їх дружба.

Це один із офіційних випадків , зафіксованих допоментально і у свідченнях людей. Але багато прикладів не потрапили до цієї книги,-говорить співробітниця Полтавського краєзнавчого музею.