16 травня Україна вшановує пам'ять жертв політичних репресій

Їх засуджували за національну приналежність, родом занять, звинувачували в шпигунській діяльності, антирадянській пропаганді, це все про репресованих радянською владою 1937-38 років. 16 травня вже протягом 4 років Україна вшановує пам'ять жертв політичних репресій. Очільники Полтавської області, громадськість, родичі загиблих з’їхались до урочища Триби аби покласти квіти до меморіалу .

Олег Синєгубов, голова Полтавської ОДА

- Це безпосередньо торкнулося і моєї сімї, в мене прадід був підданий репресіям це в 1933 році його було заслано на північ і в 1934 розстріляно, тому я через свою сім`ю знаю як це і дійсно ми маємо зробити висновки щоб тому нещадому сталінському режиму і для того щоб майбутнє покоління знало привальну історію.

Полтавщина - один із найбільш постраждалих у роки великого терору регіон. В 1937-1938 роках було репресовано більшу половину населення області - зазначає заступник директора державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт

Тарас Пустовіт, заступник директора державного архіву Полтавської області

- В 1937-1938 роках було засуджено 10 тисяч полтавців засуджено, третина з них була розстріляна. Людей засуджували за надуманими звинуваченнями, за шпигунства, за диверсії за терор, за участі в протирадянській владі. Спочатку людей ховали на міському кладовищі, після поховань є інформація що місця зрівнювались із землею.

Коли бракувало місць на кладовищі, то людей почали вивозити людей за місто, там їх розстрілювати і закопувати - говорить Тарас Пустовіт. Одним із таких місць є урочище Триби, де поховані тисячі полтавців.

Тарас Пустовіт, заступник директора державного архіву Полтавської області

- В 1967 році тут почали відновлювати кар`єр. В урочищі Триби і бульдозеристи натрапили на кістки людей. Стало зрозуміло що саме в урочищі Триби одне з місць де поховані тисячі полтавців, безневинні жертви.

Полтавець Богдан Кухновицький прийшов до урочища аби вшанувати українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Його дід серед таких героїв.

Богдан Кухновицький, полтавець

- Як йому було 60 років в 1941 році в тому районі Долинському було 3 гетто єврейських. Людям роздавали зерно, рятували євреїв. Одного разу дід дивиться – сусід. Відійшли вони в сторонку, каже - Мошку давай наступного разу я привезу в зернові десь в мішках там зброю і рятуйте себе як можете.

Але приїхавши наступного разу до гетто євреїв там не побачив. Всі вони були на передодні розстріляні - говорить Богдан Кухновицький. Присутні що зібралися на місці перепоховання жертв політичних репресій хвилиною мовчання вшанували їх пам’ять та поклали квіти до пам’ятника та могил загиблих.