У Полтаві презентували книгу про жінок на війні «Дівчата зрізають коси»

У Полтаві презентували книгу про жінок на війні «Дівчата зрізають коси» . Зустрілися і з її авторкою - воєнною кореспонденткою Євгенією Подобною. До збірки увійшли спогади 25-ти жінок, які брали участь в російсько-українській війні в складі Збройних сил та добровольчих підрозділів. 

Євгенія Подобна - авторка-упорядниця книги «Дівчата зрізають коси»

- Знайти їх було дуже легко, тому що під час роботи, коли я їздила знімати репортажі на війну, ми з ними швидко знайомилися і ти розумієш, що ставлення до жінок тут, в мирному житті до жінок військових абсолютно було дике: якщо ти чоловік - ти герой, якщо ти жінка - м’яко кажучи, ні. Я вирішила це виправити і дати їм голос - розповісти про себе, свою війну, свій побут.

Героїні книги - снайперки, медики, кулеметниці - ті, які були і лишаються на передовій. Авторка прагнула зафіксувати події для історії, передати емоцію, описати побутові та життєві моменти. 

Євгенія Подобна - авторка-упорядниця книги «Дівчата зрізають коси»

- Історії ці записувалися по-різному: якісь історії ми писали в Києві, тому що дівчата були демобілізовані, ми з ними зустрічалися в Києві і дуже відверто говорили. Найцікавіша історія записана у селищі Зайцеве. До бойовиків було метрів 200. Ми знайшли закинутий сарай і в сараї писали 2 інтерв’ю”.

2 героїні книги загинули на війні - це Яна Червона та наша землячка Ольга Нікішина. Їх пам'ять вшанували хвилиною мовчання. У книзі описуються бойові операції на Донбасі, є спогади про звільнення міст і селищ від окупації та роздуми про становище жінки-військової в різні періоди війни. Історії доповнені світлинами з зони бойових дій.

Євгенія Подобна - авторка-упорядниця книги «Дівчата зрізають коси»

- Дівчина, з якою ми познайомилися при абсолютно жахливих обставинах. Забирали тіла наших загиблих героїв. Виходить дівчина, яка забирала ці тіла. Це була перша дівчина, яка офіційно брала участь в евакуації-200. Складно зрозуміти іноді, як дівчина молода, красива, кидає все і йде діставати тіла і відвозити їх в морг.

Українським інститутом національної памяті профінансовано 10 видань про російсько-українську війну. Книга «Дівчата зрізають коси» - єдина з них, яка отримала Шевченківську премію, - говорить Регіональний представник Українського інституту національної пам’яті у Полтавській області Олег Пустовгар.

Олег Пустовгар - регіональний представник УІНП у Полтавській області

- Для мене, я прочитав ці оповіді, найбільш виразні спогади снайпери, де в сконцентрованому вигляді показана роль жінок і їх внесок без пафосу, коли снайпера каже - що відрізняє чоловіка снайпера від жінки снайперки: чоловік, коли вже видохся, каже «Мені треба відпочити», а у жінки виникає друге дихання».

Примірники книги передані передані до полтавських бібліотек, в електронному вигляді вона розміщена на офіційному сайті УІНП.