У Полтавській ОДА експонують виставку «Літопис української державності. Мовою документів»

У Полтавській ОДА експонують виставку «Літопис української державності. Мовою документів»

Виставка з такою назвою експонується у холі Полтавської облдержадміністрації. Державний архів Полтавської області присвятив свій історико-просвітницький науковий виставковий проєкт 30-й річниці відновлення Незалежності України. Виставка підготовлена на основі документів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління (м. Київ), Центрального державного кінофотофоноархіву імені Г. С. Пшеничного та Державного архіву Полтавської області.

Документальна виставка «Літопис української державності. Мовою документів» складається із трьох розділів, побудована за хронологічним принципом, охоплює період від початку ХХ ст. до сьогодення, кількість представлених архівних документів 45, з них текстових - 13.

У першому розділі містяться документи, що відображають процеси державотворення, національного і духовного відродження в Україні і, зокрема, на Полтавщині у першій чверті ХХ ст. Тут, зокрема містяться Універсали Центральної Ради, Акт злуки УНР та ЗУНР (22 січня 1919 р.), портрети визначних діячів української революції 1917-1921 років, документи репресивних органів про діяльність українофільських громад краю (духовна семінарія, український клуб).

У другому розділі представлені документи, що засвідчують боротьбу полтавців проти нацистського та більшовицького режимів у 1920-1940-х рр. На стендах вміщені світлини провідників  національно-визвольного руху: Євгена Коновальця (засновник УВО, голова ОУН), Дмитра Андрієвського   (ідеолог ОУН), Кирила Осьмака (Президент УГВР), Катерини Мешко-Логуш (діячка ОУН-УПА), Миколи Сарма-Соколовського (діяч ОУН) та ін. Витинки з періодичних видань свідчать про проголошення Української Держави (1941), увічнення пам’яті борців за незалежність у 20 столітті.

У третьому розділі представлені документи, які свідчать про державотворчі процеси в Україні у 1989-91 рр. Центральним документами розділу є Постанови Верховної Ради України «Про День проголошення незалежності України» (16 липня 1990 р.), «Про проголошення незалежності України» (24 серпня 1991 р.), Акт проголошення незалежності України, «Про підняття над будинком Верховної Ради України синьо-жовтого прапора» (4 вересня 1991 р.), «Про Державний прапор України» (28 січня 1992 р.). Низка документів розповідає про перше підняття національного прапора представниками демократичних сил у Кременчуці та Полтаві (24 серпня 1990 р., 27 вересня 1990 р.). Окремий блок документів відтворює події на полтавському Майдані, участь краян в АТО, пошанування воїнів Збройних сил України, увічнення пам’яті славетних державотворців.

За матеріалами офіційної ФБ-стор. Державного архіву Полтавської області