Історичний будинок поруч з театром Гоголя у Полтаві потребує ремонту

Житловий будинок по вул. Гоголя, 19 у Полтаві – унікальна архітектурна пам'ятка місцевого значення, що руйнується. Мешканці неодноразово зверталися до міської ради з проханням відреставрувати хоча б фасадну частину, але говорять: процедура виявилася занадто складною, тож справа так і не зрушила з місця.

Центр міста, будинок поруч з театром Гоголя, що по вул. Гоголя, 19. Історична архітектурна пам'ятка місцевого значення.


Олександр Григорьєв проживає тут 13 років, говорить, з них 8 років звертається до міської влади з проханням хоча б частково відреставрувати фасад, який має бути окрасою та візитівкою обласного центру, а наразі являє собою небезпеку.

Олександр Григорьєв - мешканець будинку по вул.Гоголя, 19: Почему возникла такая необходимость? В позапролшлом году уже даже балкон рухнул, избежали жертв просто по случайности. Фасадные части нашого дома падают вниз, угрожая прохожим. Это центр, проходимая улица. Но никто на это внимания не обращает. Были обращения везде, и в міськраду, и мерам, которые были.

Олександр Григорьєв бореться за відновлення історичного будинку майже самотужки, сам наводить благоустрій у дворі. Каже: 30% мешканців - інваліди та люди похилого віку. За його словами, 2 роки тому приходили архітектори та вивчали технічні характеристики будинку, але справа не зрушила з місця.

Олександр Григорьєв - мешканець будинку по вул.Гоголя, 19: Что там есть, какие потолки… На этом все и закончилось. Кошти були виділені, куди витрачені, незрозуміло. Просьба какая от жителей нашого дома: в центре города – наш красивый дом. Красавец просто. Привести его в порядок. Приезжают к нам гости, туристы… Стыдно, надо привести хотя бы фасадную часть в порядок.


Прибутковий будинок купця Ліща датований початком XX ст. Він цікавий тим, що це – один з перших житлових будинків у стилі модерн в Полтаві, з пластичним рослинним декором, витонченим куванням балконів, пілястрами та надвіконними прикрасами - розповідає представник ГО #SavePoltava Артур Ароян.


Артур Ароян - архітектор, краєзнавець, представник ГО #SavePoltava: Ця будівля є гарним взірцем цього стилю. На жаль, після війни, оскільки він був спалений, як і більшість центру, з цього будинку демонтували величезні скульптурні парапети. Була мансардна частина та величезні панорамні вікна, але навіть в урізаному вигляді він і зараз справляє враження. Це що стосується його зовнішнього вигляду. Якщо говорити про його загальну цінність, це - один з кращих взірців житлової забудови Полтави початку XX ст взагалі.
Але статус пам’ятки архітектури місцевого значення захищає будівлю хіба що від радикальних перебудов і руйнування, а ось щодо того, як її утримувати, механізми досі не відпрацьовані, говорить Артур Ароян. І це всеукраїнська проблема.

Артур Ароян - архітектор, краєзнавець, представник ГО #SavePoltava: У нас невідпрацьовані механізми, юридично це - житловий будинок на балансі ЖЕКу. Відповідно, має ті самі проблеми, які мають інші будинки. Тільки всі ці проблеми не можна вирішувати тільки шляхом поточного ремонту, це мають бути ремонтно-реставраційні роботи, оскільки це пам’ятка.


Краєзнавці підкреслюють: для вирішення цієї проблеми має бути взаємодія та діалог між міським управлінням культури, ЖКГ та мешканцями. Тільки в цьому діалозі можна виробити алгоритм дій. Ми зателефонували до пресслужби управління ЖКГ, але там ситуацію не прокоментували та запропонували звергутися до управління капбудівництва. Вадим Ямщиков говорить, треба створювати ОСББ.


Вадим Ямщиков - депутат Полтавської міської ради, заступник голови комісії з питань містобудування та архітектури: Законом передбачено, що власники будинку - жителі цього будинку. Це їхня спільна власність. В ЖЕО 2 не включено, що вони платять за капремонт. Якщо вони хочуть взятись за це, є різні програми. Вони мають створити ОСББ, і потім з цим ОСББ виходити на співфінансування, на різні кредити.


Адже у міста наразі – чимало завдань, зокрема, відреставрувати той же будинок Дворянського зібрання, - каже Вадим Ямщиков.

Якщо відкладати цю справу в «довгий ящик» та не розпочати ремонтно-реставраційні роботи протягом найближчих кількох років, будівля руйнуватиметься, і що довше відкладати, то більше коштів піде на її відновлення, - нагадують краєзнавці.


Оксана Білявська - кандидат архітекрури, член ГО #SavePoltava: Звісно, що він складає регулярну забудову центральної частини Полтави. Він споруджений на червоній лінії, формує вулицю, формує фронт вулиці, квартал. Зрозуміло, що загрожує руйнування поступове. Напевно, декор фасадів буде руйнуватись, обрушуватись, і потім відновлення коштуватиме дорожче, ніж зараз його ремонтувати.

У Львові, Дніпрі та Запоріжжі такі будівлі реставрують, задля цього влада міста має реагувати на звернення громадян та спільно шукати шляхи, а не перекладати всю відповідальність лише на мешканців - говорить Оксана Білявська.