У Полтаві відновлюють розписи стін Краєзнавчого музею
«Відновити первозданний орнамент 1908 року з усіма тонкощами кольору та деталями малюнків». Таку мету собі на цей рік ставлять київські художники-реставратори Сергій та Павло Баяндіни, які займаються відновленням розпису стін у Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. Долучилася до їхнього творчого процесу і наша знімальна група.
Ось цю залу Полтавського краєзнавчого музею не впізнати. Вся вона заставлена спеціальним риштуванням, завдяки якому будівельники та реставратори можуть підійматися аж до стелі.
Зараз тут відновлють первоздані орнаменти. Займається цим сім’я художників-реставраторів з Києва — батько й син Сергій та Павло Баяндіни. Кажуть: перш ніж почати роботу, вони вивчили купу архівів, фотографій та документів.
Сергій Баяндін, реставратор монументального живопису: Музейні робітники помагали і в архівах ми дивилися, і ескізи Костірко 1956 року, і ескізи Тоцького, і вивчили протоколи земства під час будівництва.
Вивчаючи історію пам’ятки, митці виявили: під час реставрації 1992-1995 років їхні попередники припустилися помилок у композиції й тональності.
Сергій Баяндін, реставратор монументального живопису: Відновлюємо ми український модерн. Треба вивчити і відчути цю кольорову гаму. Те що було зроблено Тоцьким раніше воно, на жаль, трохи не відповідає. Він дуже відхилився від того модерна.
Ми знаходимося на балконі, де наразі реставратори займаються відновленням ось цього орнаменту. Йому мають надати первісний вигляд 1908 року.
Орнамент, який ми відновлюємо десь приблизно 25 метрів. Це займає тиждень на розробку, а потім ще розробки малюнків. На все у нас пішло приблизно 2 місяці.
Робота у Полтавському краєзнавчому музеї, — розповідає Павло Баяндін, — складна, тривала, та від того не менш цікава й захоплююча. Вона потребує особливих знань з архітектури.
Павло Баяндін, художник-архітектор: Це дуже цікавий об’єкт. Коли ми занурилися в робочий процес, то ми навіть якось полюбили це місце.
Нагадаємо, минулого року у Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського розпочалася масштабна реставрація, яка має завершитися до 2023 року.