Документальна виставка в обласному архіві

Наша священна перемога» - таку назву отримала виставка на честь 9 травня, яку створили в обласному архіві. На захід запросили полтавських школярів разом із учителями. На думку працівників архіву, живе знайомство з документами часів війни - ідеальний додаток до шкільної програми з історії.

Валентина Гудим
директор Державного архіву Полтавської області
«Коли молода людина потримає в руках документ - чи то фронтовий лист, чи військову карту, чи спогади ветерана - вона буде по іншому сприймати війну, цей світлий день, який ми святкуємо - День перемоги.»

Експозиція має три розділи. Перший присвятили життю області напередодні окупації фашистами. Другий розділ дає змогу скласти уявлення про режим, який загарбники встановили на Полтавщині 1941 року. Папери та фото третьої частини розповідають про діяльність партизанів та підпільників з 41 по 43 рік. Серед документів - і тогочасні газети, і застереження для полонених Червоної армії, і трудове законодавство. Загалом - більше 50 експонатів, серед яких чимало ексклюзивних, від яких би не відмовилися навіть центральні архіви Києва та Москви. У планах обласної влади - перенести їх та решту архіву на електронні носії. Для цього потрібно закупити спеціальне обладнання.

Валерій Пархоменко
заступник голови облдержадміністрації
«Такий прилад коштує приблизно 400 тисяч гривень. Ми опрацюємо це питання і внесемо пропозицію до обласної ради щодо його закупівлі.»

Відкриття виставки відвідали і учасники бойових дій. Генерал Радянської Армії Борис Лутін свого часу визволяв Полтаву, обороняв Москву та літав на Кубу під час карибської кризи. 90-річний військовий, якого на відкритті нагородили відзнакою «Почесний ветеран», схвально відгукнувся про виставку і зазначив: молоді слід розповідати правду про війну - і хорошу, і погану.

Борис Лутін
ветеран Великої вітчизняної війни, генерал
«Ми хочемо віддати у ваші руки цю перемогу, щоб Україна нарешті встала з колін і життя стало кращім, аніж воно є на сьогоднішній день.»

Виставка «Наша священна перемога» триватиме до кінця травня.