Сьогодні у світі відзначають День боротьби з ненормативною лексикою
Щороку 3 лютого відзначається Всесвітній день боротьби з ненормативною лексикою. Свято започатковане, аби виховати культуру спілкування у дітей та зменшити використання лихослів’я у дорослих. А от як ставляться до так званої «обсцентної» лексики полтавці та як вона впливає на формування нас як особистостей — дізнавалися наші кореспонденти.
Ненормативна лексика має право на життя, і якщо вона є, то це — потреба суспільства, — вважають філологи. Те, що людина лихословить, не говорить про неї аж нічого, — зазначає психологиня Каріна Тиморська. Додає: все залежить від того, де та коли людина використовує таку лексику.
Каріна Тиморська, психологиня: Сама по собі така лексика, вона не є ні поганою, ні хорошою. Є випадки, в яких це може допомогти людині знизити напругу. Є дослідження, які показують, що з лайкою людині легше витримувати біль, ніж без неї. Але це однозначно має відповідати тому середовищу, де людина знаходиться, ситуації.
Не лайка впливає на психічний стан, а психічний стан впливає на лайку, — каже психологиня.
Каріна Тиморська, психологиня: У людини: дорослої, адекватної, яка вміє говорити, доносити свою думку, лайка не приходить, щоб змінити її стан, а коли стан змінений, ці слова можуть прориватися, як ті, які дають можливість яскраво, емоційно відреагувати, але, щоб вони давали таку можливість, вони не мають бути повсякденними.
Те, що нецензурщина, — не гріх, вважає і поет Віктор Волощенко, який з 2013 до 2020 року виступав з епатажними віршами, які містили лайку, в образі Семена Хуановича Дакоти. Каже: ненормативну лексику використовував не для провокації й епатажу, а для відтворення реального мовлення людей.
Віктор Волощенко, поет: Тут суть була не те, що ненормативна лексика, вона тільки підсилювала саму ідею, щоб висміяти якусь суспільну ваду. Причому не так, щоб зробити це, повчаючи, з точки зору такого собі спостережливого обивателя і використати інсайт того, хто кривить душею. Це дуже зашло людям, це було затребувано.
Самі ж полтавці кажуть: намагаються не лихословити. Проте бувають такі ситуації, що без «красного слівця» — ніяк.
Та ну так 50/50. Нейтрально. Коли користуєтеся? — Коли злишся, коли ситуації якісь складні.
Ненормативна лексика — невід’ємна складова нашого життя, як би цього не хотілося. Да, можливо, вона несе якийсь негативний сенс, але бувають ситуації, що без цього слова ніяк.
Самій не подобається, але буває. Дуже рідко, але буває.
А от чи використовувати так звану «обсценну» лексику, кожен вирішує сам.