Стехівська трагедія

Дослідники Стехівської трагедії, якими здебільшого є жителі навколишніх сіл Полтавського району, говорять про цю подію зі сльозами на очах. Відступаючи німецькі карателі гнали мирне населення та їхню худобу. Однак, розуміючи, що це затримує втечу, вирішили позбутися тягаря. Загнавши близько тисячі людей до Стехівської школи, німці спочатку розстрілювали, а потім взагалі спалили полонених.
Олександра Солодовник однією з перших почала шукати дані про злочин нацистів.

 Олександра Солодовник
 завідувач бібліотекою-філіалом села Верхоли
" - Заживо були спалені люди. Коли на 2 день очевидці в школу, там були обгорівіші трупи. Люди пригортали до себе дітей. І так вони обгорівши лишились попід стінами."

Відтоді пройшло 70 років. Спогади очевидців події краєзнавці збирають по зернинках, адже живих свідків лишилося мало. Люди розповідають, що крик нещасних людей, яких убивали в Стехівській школі, зливався з ревом худоби, яку нищили надворі.
 Василь Кателик
 очевидець Стехівської трагедії
" - Забивали вікна, забивали двері, облили бензином і пока горіли, они обстріляли с автомата тих людей."


 Олександра Сербіченко
 очевидиця Стехівської трагедії
" - Ми уже як прибігли утром рано сюди, то уже людей не було. Там лежали дід і баба побиті, і онучка, а скота було - оце відпам’ятника до учхозу лежав скот побитий."

Місцеві громади цікавило питання чому про Стехівську трагедію влада довго мовчала. За ініціативи селян та при допомозі тодішнього сільського голови Юрія Бублика було розчищено територію і встановлено пам’ятний хрест.

 Юрій Бублик
народний депутат України, колишній Ковалівський сільський голова
" - За майже 50 років післявоєнних за комуністичного режиму і понад 20 років незалежної вільної України про цю трагедію ніхто не згадував. Із нагоди 68 роковин, у 2011 році, ми підняли свідчення свідків, підняли історичні джерела, дослідили всі матеріали і на цьому місці встановили символічного хреста."

8 травня на місці Стехівської школи, нинішня територія села Грабинівка, за сприяння обласної влади встановили пам’ятний знак. Тепер на місці трагедії фактично два меморіали. Вони будуть нагадувати людям про страшні жертви, які тягне за собою війна.