Прихисток у країнах ЄС: в якому статусі можна перебувати

Офіс Президента України оприлюднив пам’ятку для тих, хто шукає прихистку в країнах Європейського Союзу. Йдеться про статус, який можна отримати, роботу, навчання та повернення до України.
Людина, яка шукає прихистку в Європейському Союзі може отримати статус особи, якій надано тимчасовий захист, і статус шукача притулку (статус біженця).
Статус шукача притулку (статус біженця) надають будь-якій людині, яка рятується від війни або переслідувань.
Статус особи, якій надано тимчасовий захист, надається громадянам України та членам їх сімей, особам без громадянства, біженцям та членам їх сімей із третіх країн, які рятуються від війни в Україні, та іноземцям, які постійно проживають в Україні на законних підставах та не можуть безпечно повернутися в країну свого походження.
На статус особи, якій надано тимчасовий захист, можна претендувати у будь-якій країні ЄС, а на статус шукача притулку (біженця) — у першій країні, кордон якої перетнули. Такий статус передбачає проживання у визначених державою місцях для розміщення біженців. Змінювати місце проживання не дозволено, залишати країну також. Після подання заяви про надання статусу біженця упродовж її розгляду, а це від 6 місяців і довше, треба залишатися в країні, де її подали. При тимчасовому захисті місце проживання можна змінити у будь-який час, зокрема і переїхати до іншої країни.
У статусі особи, якій надано тимчасовий захист, можна перебувати упродовж року з можливістю продовження ще на рік, залежно від ситуації в Україні. У статусі біженця — безстроково на час існування підстав для його надання.
Особа, якій надано тимчасовий захист, одразу матиме доступ до роботи, шукач притулку — після отримання статусу біженця.
В обох випадках діти матимуть право навчатися у школі країни перебування.
Більше можна дізнатися на порталі МЗС tripadvisor.mfa.gov.ua.