Відновлення України оцінюють у 750 мільярдів доларів — Шмигаль

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у промові на Конференції з питань відновлення України розповів про План відновлення держави, підходи, основні етапи його реалізації та джерела фінансування.
«Ми вже зробили надзвичайну роботу — за 6 тижнів понад 3 тисячі українських та міжнародних експертів, посадовців, парламентарів напрацювали тисячі сторінок свого бачення — яку країну ми будуємо і, головне, як ми будемо відновлювати нашу країну», — наголосив Шмигаль.
Як зазначив прем’єр-міністр, план відновлення України розділений на три етапи.
«Перший — це відновлювати тут і зараз те, що можливо, і що є критичним для життя людей, — розповів він. — Ця робота вже йде. Ми її зараз фінансуємо коштами з бюджету України. Другий — це відновлення зруйнованих об’єктів. Одразу після завершення воєнних дій та перемоги України потрібно буде реалізувати тисячі проектів відбудови. Третій етап цього плану — це довгострокова трансформація. Вона стосується всіх сфер, починаючи від освіти та медицини й закінчуючи зеленим переходом та новим військово-промисловим комплексом».
За його словами, відновлення України буде спиратися на два ключові підходи — регіональний і параметричний.
Перший підхід полягає у регіональній відповідальності партнерів за відновлення окремих регіонів. Його прем’єр-міністр проілюстрував картою відповідальності за регіонами.

Технічні проєкти відбудови та трансформації регіонів партнери будуть готувати спільно з урядом, експертами та місцевою владою на основі карти руйнувань.
«Вже зараз ми формуємо електронну мапу України, де фіксуємо всі збитки, завдані війною. Ця мапа постійно оновлюється, — зазначив Шмигаль. — Близько 250 тисяч заяв уже є в базах. Далі органи місцевої влади верифікують ці дані, а також доповнюють базу інформацією про зруйновані та пошкоджені об’єкти соціальної та критичної інфраструктури: школи, лікарні, дитячі садочки, котельні, адміністративні будівлі. Все вноситься в електронні реєстри».

Другий підхід — параметричний — ґрунтується на галузевому принципі.
“Наприклад, коли ми будемо проводити велику кампанію енергоефективності чи будівництва нового житла, то ці кампанії будуть будуватися на європейських параметрах», — пояснив прем’єр-міністр.
Паралельно з фіксуванням збитків, розповів він, проводять роботу з їх оцінки. За його словами, зараз прямі інфраструктурні збитки України становлять понад 100 мільярдів доларів, а план відновлення оцінюють у 750 мільярдів доларів.
Ключовим джерелом фінансування відновлення мають бути конфісковані російські активи, зазначив прем’єр-міністр, які, за різними оцінками, складають від 300 до 500 мільярдів доларів.
Шмигаль підкреслив: «Російська влада розв’язала цю криваву війну. Вони спричинили ці масштабні руйнування і вони мають понести за це відповідальність».
Друге джерело відновлення — це ґранти та пільгові кредити міжнародних фінансових організацій та країн-партнерів. Третє та четверте джерела — це інвестиції приватного сектору, а також позабюджетні внески приватних осіб та корпорацій. П’яте джерело відновлення — це кошти бюджету України.