«СТОП шахрайство»: як розпізнати шахрайську схему та не потрапити на гачок шахраїв
Збирають кошти нібито на ЗСУ, на допомогу пораненим чи біженцям, виманюють гроші через інтернет, миттєво підлаштовуються під нові обставини! Обережно — шахраї працюють за новими схемами! Поліція Полтавщини продовжує роз’яснювати мешканцям області та переселенцям, як не стати жертвою зловмисників. Докладніше про це у сюжеті.
У Полтавському районі триває інформаційна кампанія поліції «СТОП шахрайство». Мета — поширити інформацію, що допоможе вчасно розпізнати шахрайську схему та уникнути «пастки». Зокрема, йдеться про нові різновиди афер, які з’явилися під час повномасштабного вторгнення росії на територію України.
Василь Зуб — інспектор з комунікації Полтавського райуправління поліції: Так, найпоширенішими схемами є передчасне надання коштів за оренду житла, яке в подальшому не буде надане громадянам. Фейкові повідомлення про евакуацію з зони бойових дій. Неправдиві повідомлення про нарахування грошової допомоги, збір коштів на потреби ЗСУ, а також продаж військової амуніції.
Залишаються розповсюдженими і випадки, коли зловмисники виманюють у літніх людей кошти під приводом обміну старих купюр на нові, пояснюють правоохоронці та додають: зазвичай шахраї маніпулюють людськими страхами, неуважністю та жадібністю.
Марина Литвиненко — старший слідчий Полтавського райуправління поліції: Маємо розуміти, що аферисти — це перш за все, психологи, які з перших секунд розмови відчувають співрозмовника. Тож єдиний правильний варіант — дослухатися до фахівців та не квапитись з діями. Хочу додати, що працівники правоохоронних органів можуть телефонувати громадянам з метою надання їм певної інформації, або викликати до відділу поліції. Якщо у вас вимагають гроші або інші послуги, негайно обривайте розмову. Знайдіть 5 хвилин, щоб перевірити інформацію. Обов’язково збережіть номер невідомої особи та повідомляйте в поліцію. Для осіб похилого віку пропоную записати номер на аркуш паперу, для більш діджиталізованих громадян — зробити скріншот та негайно повідомити поліції.
Те ж саме стосується і телефонних дзвінків від нібито працівників банківських установ, зауважують слідчі. Та продовжують: поширеним видом шахрайств залишається і інтернет сфера.
Тетяна Сєрова — старший слідчий Полтавського райуправління поліції: Як приклад, знайома особа, з якою певний час ви не спілкувалися, через месенджер соцмережі просить фінансової допомоги. Що робити? По-перше, зв’язатись із цією особою через інший месенджер і запитати, чи надсилала вона таке повідомлення. Якщо ні, повідомити її про те, що акаунт зламаний, порекомендувати змінити пароль і звернутися до поліції.
Василь Зуб — інспектор з комунікації Полтавського райуправління поліції: Полтавське районне управління поліції закликає мешканців Полтавщини бути пильними, співпрацювати тільки з перевіреними людьми та довіряти інформації виключно з офіційних джерел.
Від початку року в області поліція розслідує понад 750 кримінальних проваджень за фактами шахрайств. Правоохоронці також нагадують, що на сайті кіберполіції у розділі «STOP FRAUD» можна перевірити номер банківської картки, телефону або сайт на належність їх до шахрайських.