Греко-католицька церква України переходить на новий календар. Чи має такі наміри ПЦУ?
Історичне рішення: в Україні греко-католицька церква переходить на новий календар. 3 1 вересня 2023-го ці християни відзначатимуть релігійні свята за новим стилем. Як зміщуються дати головних свят та які перспективи переходу на новоюліанський календар і в Православної церкви України — розкаже Іванна Дімова.
З 1 вересня цього року греко-католицька церква переходить на сучасний григоріанський, або як його ще називають, новоюліанський календар. Таке рішення прийняли на засіданні Архиєрейського синоду УГКЦ. Відтак греко-католики святкуватимуть усі нерухомі літургійні свята за новим стилем, говорить Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ: Не можна міняти дату Різдва і переносити на 25 грудня, а всі інші свята лишати за старим стилем. Ця календарна реформа стосується усіх свят. Ми будемо посвячувати воду 6 січня. Свято Покрови — 1 жовтня, свято Воздвиження Чесного і Животворного Хреста — 14 вересня, і так далі.
Полтавських греко-католиків, які підтримують перехід на новоюліанський календар — 96%, каже настоятель парафії Пресвятої Трійці УГКЦ Отець Юрій Кролевський. Синод поставився лояльно і до тих вірян, які хочуть відзначати свята за старим стилем.
Отець Юрій Кролевський, настоятель парафії Пресвятої Трійці УГКЦ: Прийняли таку постанову, що хто ще не готовий до переходу, йому дається кілька років для того, щоб призвичаїтися, щоб звикнути до нових змін.
— Це стосується конкретно людей чи загалом парафії?
— Стосується людей. Бо парафії переходять так, як сказав Синод. Бо то є наше начальство, котре уповноважене вирішувати таке питання.
Перехід на новоюліанський календар з 1 вересня пов’язаний з тим, що це день нового церковного циклу. Тобто, цього дня починається новий літургійний рік, говорить отець Юрій Кролевський.
Отець Юрій Кролевський, настоятель парафії Пресвятої Трійці УГКЦ: У церкві святкуються свята по двох різних календарях. Один календар є місячний, до нього прив’язані рухомі свята. Наприклад, Пасха. А до сонячного календаря прив’язане Різдво. Тому одні свята є рухомі, бо місячний календар не співпадає з сонячним календарем. Тобто, Пасху будемо святкувати так, як ми раніше святкували.
Планує перейти на новоюліанський календар і ПЦУ — говорить митрополит Полтавський і Кременчуцький Федір. У травні цього року Православна церква України планує скликання архієрейського собору і розгляд питання про загальну календарну реформу. Владика Федір не виключає можливості, що і їх церква зможе перейти на цей новий календар вже з вересня цього року.
Федір, митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ: Загалом тенденція серед єпископату і духовенства така, що ми прагнемо перейти на новий календар і святкувати з усім і православним світом, і католицьким світом всі свята за новоюліанським календарем. Ми не хочемо, щоб були якісь розділення в самій церкві. Очевидно, що дадуть вірянам свободу і парафіям самим визначати: хоче громада бути на новоюліанському — переходить на новоюліанський, хоче залишитися залишитися на старому — буде на старому. Головне, щоб це було в мирі.
Нагадаємо, що в грудні минулого року в застосунку «Дія» відбувалося голосування щодо дати святкування Різдва в Україні. У цьому опитуванні брали участь 1,5 млн українців. «За» 25 грудня проголосувало більше 900 тисяч людей, що втричі більше за тих, які голосували за Різдво у січні.