Стрітення Господнє: історія та традиції свята
Одне з найбільших християнських свят — Стрітення Господнє — відзначають сьогодні православні християни. У народі вважають, що в цей день зима зустрічається з весною. Більше про історію, прикмети і традиції цього дня — у нашому матеріалі.
15 лютого за народним календарем весна зустрічається із зимою, а за релігійним — Старий Заповіт із Новим. Сьогодні християни східного обряду відзначають Стрітення Господнє. За біблійними переказами, цього дня до Єрусалимського храму на сороковий день після народження принесли маленького Ісуса, де його на руки взяв праведний чоловік Симеон.
Микола Храпач, настоятель Свято-Покровської церкви: Це свято ми повинні розуміти як зустріч Бога з людиною. Тому і Стрітення. Це свято вважається великим дванадесятим і богородичним святом. Тому що Божа Мати принесла Спасителя в храм і тут відбулася зустріч з праведним Симеоном. Симеону було пророцтво, що він не помре, поки не побачить Христа. І от, перебуваючи в храмі, Ісус перебував у храмі немовлям, а він духом був просвічений, що це є Спаситель.
Народні обряди цього дня пов’язані з церковною традицією. У Полтаві, як за часів Котляревського, так і тепер йдуть служби Божі, освячують воду й свічки, — каже Євгенія Стороха — провідний науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею письменника. Найбільш відома — так звана «Стрітенська свічка».
Євгенія Стороха, провідний науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею Котляревського: Та сама церковна, тільки особливим чином, з особливим молебнем освячена. Стрітенська свіча в народному осмисленні була проти громів, блискавок та весняних злив. При запаленій свічі зверталися до Господа з проханням зберегти майно родини.
Щодо народних погодних прикмет, то за ними у давні часи прогнозували не стільки прихід весни, а майбутній врожай.
Євгенія Стороха, провідний науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею Котляревського: Якщо на Стрітення тиха і трохи морозна погода, от як приблизно сьогодні, такі погодні умови обіцяли гарний врожай, тепле і щедре літо. Не хотіли відлиги. Відлига на Стрітення вважалася поганою ознакою. У нас сьогодні всі ознаки — це плюс, вони позитивні.