Полтавська Свято-Миколаївська парафія переходить на новоюліанський календар
Полтавська Свято-Миколаївська парафія ПЦУ відзавтра переходить на новоюліанський календар. У грудні минулого року прихожани написали звернення до синоду, щоб святкувати Різдво і всі інші нерухомі свята за новим стилем. Побували у храмі та поспілкувалися з прихожанами та священослужителями наші журналісти.
Свято-Миколаївська парафія ПЦУ у Полтаві з 16 лютого переходить на новоюліанський календар. Думки про перехід та святкування Різдва 25 грудня парафіяни обговорювали вже років 5, розповідає настоятель парафії, священик Олександр Дедюхін. А минулого року вдалися до конкретних кроків.
Олександр Дедюхін, настоятель Свято-Миколаївської парафії ПЦУ: У нас були збори громади в кінці грудня минулого року. На той момент більше 100 людей підписалося до архієрея з проханням, щоб перейти на новоюліанський календар. На початку лютого синод затвердив наш перехід.
Останнє богослужіння на Стрітення за юліанським календарем у храмі відправили сьогодні. Усі наступні свята парафіяни відзначатимуть за новим стилем.
Олександр Дедюхін, настоятель Свято-Миколаївської парафії ПЦУ: З особливостей новоюліанського календаря — змінюється дата святкування нерухомих свят, таких як Різдво, Благовіщеня, Петра і Павла, Преображення, Успіня, а свята Пасхального циклу не змінюються.
Отець Олександр каже, що прихожан, які категорично відмовляються переходити на новоюліанський календар, у парафії немає. Підтримують зміни — більше 95%. Решта говорить: до цього нововведення ще потрібно звикнути.
Олександра Іванищенко, парафіянка Свято-Миколаївської парафії ПЦУ: Я з радістю сприйняла оцей перехід. Я навіть була серед ініціаторів, щоб батюшка написав петицію. Дуже хотіла, щоб ми святкували правильно. У тому році 25 грудня у нас було вже святкування Різдва. В нас вже ця служба була. Просто вона була офіційно не підтверджена.
Наталія Малова, парафіянка Свято-Миколаївської парафії ПЦУ: Насамперед людина просто повинна вірити. Вірити, що є вищі сили, які тобі допомагають, що є ангели, архангели. Просто ця віра має всередині в тобі бути. І потрібно ходити до храму, а не сперечатися, чи це 25 грудня Різдво буде — до нового року, чи це буде 7-го.
Написати листа з проханням перейти на новоюліанський календар може будь-яка парафія ПЦУ, зазначає митрополит Полтавський і Кременчуцький Федір.
Федір, митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ: Релігійні громади, які хочуть перейти на новоюліанський календар, подають прохання, і синод їх затверджує через їх єпископів. Ця процедура вже визначена. Щодо переходу повністю на новоюліанський календар, то це питання буде розглянуто на архієрейському соборі.
Найближчий архієрейський собор планують скликати у травні цього року.