Хто такий Степан Халтурін, чиє ім’я в Полтаві носить вулиця та провулок?
Тролейбусна або Кирила Розумовського — такі варіанти затвердили для перейменування вулиці Степана Халтуріна у Полтаві. Чому експерти обрали саме ці варіанти, ким був Степан Халтурін та чому цю вулицю так і не перейменували 2014-го — дізнавалися наші кореспонденти.
Леонід Булава, заступник голови робочої групи з перейменування назв полтавських вулиць, краєзнавець: Він зробив вибух у царському палаці, але цар запізнився на обід і залишився живий.
Він — це Степан Халтурін, чиє ім’я не одне десятиліття носить вулиця у Полтаві.
Леонід Булава, заступник голови робочої групи з перейменування назв полтавських вулиць, краєзнавець: Це терорист. А в 1917 р. після більшовицького перевороту російські терористи отримали таке схвальне відношення більшовистської влади.
Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті: Його портрет, Халтуріна, висів у кабінеті Леніна, тобто Ленін захоплювався його методами насилля і дуже шанував.
2014-го в рамках декомунізації вулицю не перейменували, нагадує Олег Пустовгар.
Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті: Формально вона не підпадала під дію декомунізаційного закону. У законі було зазначено, що перейменовуються ті топоніми, які названі на честь осіб і подій, які обіймали керівні посади в КПУ. Халтурін помер за кілька років до жовтневого більшовицького перевороту у Санкт-Петербурзі.
Вулиця поки що імені терориста, який, до того ж, не мав жодного відношення ні до України, ні до Полтави, розташована біля тролейбусного депо і «бачила», як зароджувався в місті тролейбусний рух.
На початку 60-х рр. минулого століття тут розпочали будувати депо і вже у вересні 1962 р. цією вулицею проїхав перший полтавський тролейбус.
Тому варіант «Тролейбусна» вважають обґрунтованим. Інша пропозиція — перейменувати вулицю Степана Халтуріна на честь Кирила Розумовського.
Леонід Булава, заступник голови робочої групи з перейменування назв полтавських вулиць, краєзнавець: Один із мешканців Полтавської громади подав таку пропозицію, досить обґрунтовану. Кирило Розумовський — це був останній гетьман України, людина неоднозначна, але хотів, щоб Україна була у складі особистої унії з росією.
— Усі вулиці совдеповські треба перейменовувати.
— Думаю, що не варто. — Чому? — Тому що старі назви краще сприймаються, легше запам’ятовуються.
— Не знаю.
Перейменують не тільки вулицю, а й короткий провулок Халтуріна, розташований поруч. Йому або повернуть історичну назву — Анненський, походження якої невідоме, або назвуть Фільдерський — на знак партнерства Полтави з німецьким містом Фільдерштадт.