На Полтавщині діють 4 гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу для жінок
Не тільки для жінок з інвалідністю, а й для тих, яким довелося пережити домашнє чи сексуальне насильство… Саме для цих категорій в області відкрили 4 гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу. Як вони працюють, чим оснащені та чи зверталися вже туди жінки з початку року — про це сьогодні говорили медики, представники влади на робочій зустрічі. Вони сформували спільний план дій, аби протидіяти насильству.
На Полтавщині діють 4 гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу для жінок, які, зокрема, постраждали від насильства. Медики, представники влади, нацполіції та інших структур об’єдналися, щоб нагадати про таку конфіденційну послугу та сформувати план спільної протидії насильству. Про це йшлося на робочій зустрічі у складі Міжвідомчої Координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
Наталія Шкоденко, керівниця проекту, експертка ГО «Бюро гендерних стратегій і бюджетування»: В 2022 р з вересня Український жіночий фонд розпочав проект, який передбачав відкриття 20 гінекологічних кабінетів з безбар’єрним доступом в 6 областях України. З них одна область — Полтавська. Одна з небагатьох областей, яка вже зараз має в своєму арсеналі 4 таких кабінети безбар’єрного доступу.
Такі кабінети діють у Полтавському пологовому будинку, Лубнах, Миргороді та Кременчуці.
Наталія Шкоденко, керівниця проекту, експертка ГО «Бюро гендерних стратегій і бюджетування»: Там і крісла функціональні. Для того, щоб люди з інвалідністю, ті, які мають такі вади, що дозволяють їм пересуватися лише в кріслі колісному, мали можливість безперешкодно, безбар’єрно приходити на медичне обстеження.
Варвара Бережна, завідувач консультативно-діагностичної поліклініки КП «Міський клінічний пологовий будинок»: Кабінет працює цілодобово, 24/7. Є достатня кількість медикаментів для надання допомоги для профілактики небажаної вагітності, інфекцій, що передаються статевим шляхом. В нашому штаті є психолог. В цьому році уже були звернення жінок. Ми логістично знаємо, викликаємо поліцію. У нас були як діти, так і жінки.
Безбар’єрність полягає не тільки у спеціальній конструкції крісла та наявності пандусів, — пояснюють засновники проекту. А і в тому, що потерпілі від насильства можуть прийти сюди без звернення в реєстратуру та інших бюрократичних процедур.
Варвара Бережна, завідувач консультативно-діагностичної поліклініки КП «Міський клінічний пологовий будинок»: Вона може навіть не казати своє прізвище, ім’я і по-батькові. Ми це повинні зашифрувати, і про неї ніхто не буде знати, це буде все конфіденційно. Ми лише надамо медичну допомогу.
Вікторія Усова, начальник відділу сім’ї та дітей Департаменту культури, молоді та сім’ї ПМР: В Департаменті зафіксовано 336 повідомлень відносно 349 осіб щодо випадків домашнього насильства. Відносно жінок 241 повідомлення, чоловіків 29, відносно неповнолітніх осіб 79. Більша частина всіх повідомлень щодо насильства надійшла від поліції.
Олена Ромас, директор Департаменту культури, молоді та сім’ї ПМР: Мета у нас з вами одна: щоб наше місто було містом, де якомога менше випадків насилля, місто, в якому кожна жінка, яка стикається з проблемою, почувала себе захищено і впевнено.
Аналогічні зустрічі проведуть також в Лубнах, Кременчуці та Миргороді.