Друга черга перейменування: чи поверне вулиця Маршала Бірюзова історичну назву?
Один з варіантів перейменування вулиці Маршала Бірюзова — Решетилівська. А ще Олега Ольжича та Левка Лук’яненка. Чому на онлайн-голосування винесли саме ці варіанти, як ставляться мешканці цієї вулиці до того, щоб змінити її назву, та ким був власне маршал Бірюзов — дивіться у сюжеті.
— Була назва, я пам’ятаю, Решетилівська. — А в якому це році? — 68-й, 66-й. Дорога на Решетилівку: через Супрунівку на Київську трасу — на Решетилівку.
Мова про сучасну вулицю Маршала Бірюзова у Полтаві. Зараз вона в претендентах на перейменування. Серед варіантів — Олега Ольжича, Левка Лук’яненка та, власне, історична назва — Решетилівська.
— Чи пам’ятаєте, як ця вулиця називалася Решетилівською?
— Давно це було. — Назва подобалася? — Я сама з Решетилівки.
— Чи ви за повернення історичної назви? Так, якби таке щось Вишнева, Сливова, Решетилівська, отаке шось. — Тобто, щоб не називали політиків? — Так.
За повернення історичної назви вулиці і старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею Віталій Яремченко. Це одностайна позиція музею — говорить науковець.
Віталій Яремченко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського: Ми вважаємо, що треба повертати старі назви, але тільки в тому випадку, якщо це не суперечить закону. Вулиця Маршала Бірюзова названа в 1979 р., тобто не так давно, всього 44 роки тому. Багатьом полтавцям вона відома як Решетилівська вулиця. Звідси починався шлях на містечко Решетилівка — один з найдавніших населених пунктів Полтавщини.
Краєзнавець розповідає: називати вулиці за напрямками — це добра українська традиція.
Віталій Яремченко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського: У Полтаві була Зінківська поштова дорога, Кременчуцька, Кобеляцький шлях, Решетилівська вулиця. І це притаманно було не тільки Полтаві, а й багатьом містам в Україні. У Харкові вулиця Полтавська, у Києві відповідно також.
Крім того, колись саме тут проходив і сам Чумацький шлях.
— Ці дороги — це колись були Чумацькі шляхи, які сходилися біля Полтави. І тут чумаки робили останній привал перед великою подорожжю в Крим. Зінківська, Решетилівська, Кременчуцька, Кобеляцька — це все колишні Чумацькі шляхи.
А от щодо постаті, чиє ім’я вулиця носить зараз — Сергія Бірюзова, то він був Маршалом радянського союзу, членом КПРС. Родом з Рязанської області. Похований на Червоній площі в Москві, а урна з його прахом замурована у Кремлівській стіні.
Леонід Булава, заступник голови робочої групи з перейменування назв вулиць Полтави: Маршал Бірюзов — це радянський військовий, був заступником Міністра оборони, він загинув в авіакатастрофі, коли летів у Бєлград в 64-му в Югославію. До війни жив у Полтаві і командував якоюсь військовою частиною. Коли загинув, місцеве керівництво з узгодження з московським керівництвом вирішило назвати вулицю.
Нагадаємо, вулиця Маршала Бірюзова — у 2-й черзі перейменування полтавських топонімів, серед 99 вулиць, провулків та площ, названих на честь російських та радянських військових діячів та політиків. Онлайн-голосування на платформі E-DEМ вже стартувало і триватиме до 28 березня.