В Україні набув чинності закон «Про медіа»
В Україні набуває чинності закон «Про медіа». Він регулюватиме роботу усіх видів ЗМІ — телебачення, радіо, друкованих та інтернет-видань. Що передбачає таке нововведення — розкаже Іванна Дімова.
В Україні з 31 березня набув чинності закон «Про медіа». Його мета — створити єдину та впорядковану систему правових норм, які регулюватимуть сферу діяльності українських медіа. Саме медіа. Бо офіційно — терміну «ЗМІ» вже немає, каже представник Нацради з питань телебачення і радіомовлення на Полтавщині Лілія Миронович.
Лілія Миронович, представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Полтавській області: Цей закон покликаний поставити всіх у рівні умови. Аби всі виконували, так би мовити, правила гри. Зокрема, це стосується реклами, це стосується вимог до контенту та інших вимог, якщо ми говоримо про мовників. А також, щоб у поле зору потрапили ті медійні сервіси та платформи, які теж повинні, як учасники ринку, дотримуватися тих, чи інших вимог.
Закон «Про медіа» вносить зміни в роботу усіх, хто працює в інформаційному полі країни. Зокрема, для телебачення. Наприклад, кабельним мовникам, які не використовують радіочастотний ресурс України, вже не потрібно буде ліцензії від Національної ради, каже директор телеканалів «ІРТ» та «Місто+» Ігор Кужик. Він говорить: також новий закон пом’якшив штрафні санкції для мовників.
Ігор Кужик, директор телеканалів «ІРТ» та «Місто+»: Раніше було так зване «попередження», яке потрібно було знімати, воно передбачало собою перевірки і так далі. Тепер просто буде припис. Зрозуміло, що цей закон передбачає моменти, які впливають на контент під час воєнного стану. Це і контент, який заборонений стосовно країни агресора, і людей, які внесені до переліку, що становлять загрозу національній безпеці.
Законом «Про медіа» передбачені зміни і для друкованої преси. Відтепер один примірник кожного видання в електронному вигляді потрібно надсилати Нацраді, розповідає директор газети «Полтавський вісник» Анна Котова.
Анна Котова, директор газети «Полтавський вісник»: Також змінюються вихідні дані, які ми вказуємо в газеті. Якщо раніше це був перелік близько 10 пунктів, і обов’язково було вказувати власника, засновника, співзасновника, головного редактора, відповідального за випуск, як розповсюджується — безкоштовно, чи ціна газети, — то зараз ці вимоги зменшилися. І не потрібно вказувати видавця і навіть адресу, де друкувалася газета.
Проте найбільше змін торкнулися роботи онлайн-медіа. Тепер їх контролюватиме Нацрада, і вони будуть нести відповідальність за все, що публікують.
Віталій Улибін, головний редактор онлайн видання «Полтавська хвиля»: З такого, що зможуть помітити постійні читачі — це, напевно, зникнення нецензурних слів. Тому що, до цього ми намагалися подавати пряму мову наших спікерів, в тому вигляді, як вона є, нічого не «запікувати» і не цензурувати. Втім, закон «Про медіа» регулює це, і Нацрада може звернути на це увагу.
За словами Лілії Миронович, під час воєнного стану друковані видання підлягають обов’язковій реєстрації.