У Полтаві урочисто відкрили скульптуру Григорія Сковороди
Сьогодні Сковорода замінив Пушкіна біля готелю. В Полтаві урочисто відкрили бронзову скульптуру українському мандрівному філософу. На церемонії побували і наші журналісти.
Тепер замість Пушкіна поруч із Гоголем — видатний уродженець Полтавщини Григорій Сковорода. 7 квітня у Полтаві урочисто відкрили скульптуру українському філософу.
Встановити контактну скульптуру — ідея керівниці Premier Hotel Palazzo Олени Шуліки. Говорить: була на сковородинських читаннях у Львові, де й надихнулася творами земляка.
— Це дуже велика подія для нас, що ми маємо таких земляків, що наша земля родить таких постатей.
На правому плечі Григорія Савича птах, що символізує духовне начало, а біля ніг — мавпочка, яка милується 500-гривневою купюрою та символізує матеріальне.
— Тут треба потерти, щоб в кишені були тільки 500-гривневі купюри. А отут — отак стати і зрозуміти, що ми летимо вперед і в усього нашого народу є крила. І не тільки у шуліки вони є — вони є в усього українства!
В основі концепції скульптури — притча-оповідь Сковороди «Вдячний Еродій», — розповідає український філософ, ідейний натхненник створення пам’ятника Олександр Філоненко.
Олександр Філоненко, український філософ, дослідник творчості Сковороди: Мавпа ставить питання лелеці про те, що таке освіта, яка веде до щастя. Тому добре що у Полтаві з’явився не просто Сковорода, а Сковорода зі своїми головними героями, які допомагають нам зрозуміти, як бути щасливим у ситуації крайньої невизначеності.
Філософ Олександр Філоненко вказує на ще один важливий нюанс у скульптурі.
Олександр Філоненко, український філософ, дослідник творчості Сковороди: Я дуже радий, що полтавський Сковорода взутий, а не босоногий. Тому що в радянській традиції скульптор Кавалерідзе придумав зображати Сковороду простим мужиком, і це радянська помилка. Тому що Сковорода ніколи не був простим мужиком: він був учителем для шляхти, для дворянства, для активних людей.
Бронзову скульптуру Сковороди зростом 1,90 м виконав скульптор зі Львова Володимир Цисарик. Гоголь та вже демонтований Пушкін — теж його роботи.
Володимир Цисарик, скульптор: Почали працювати літом, коли замовниця була у Львові. Ми з нею зустрілися, обговорили. Говорили години 2 і протягом цієї розмови викристалізувалася загальна ідея цієї скульптури. Десь за тиждень я зробив ескіз, в якому зафіксований цей образ.
Образ Сковороди спонукатиме полтавців цікавитися завжди актуальними творами філософа та цінувати своє, — говорить начальник Полтавської ОВА Дмитро Лунін.
Дмитро Лунін, начальник Полтавської ОВА: Полтавці вшановують пам’ять видатних полтавців, які народилися на цій землі, були всесвітньо відомі, ви знаєте, що 300 років Сковороди було в минулому році. Вся Європа, весь світ визнає нашого філософа полтавського, який народився в Чорнухах, працював як у Полтавській, так і в Харківській області.
Така родзинка центру Полтави не залишить байдужими містян та привабить до нас ще більше туристів, — переконаний перший заступник голови Полтавської облради Олександр Лемешко.
Олександр Лемешко, перший заступник голови Полтавської обласної ради: Туристична привабливість центру Полтави зросте, тому що відкриваються нові пам’ятники. Життя Григорія Савича було тісно пов’язане з Полтавщиною. Тому сьогоднішнє відкриття — це і історична знаменна подія. Тому ми від усього депутатського корпусу вітаємо цю подію і прийшли сьогодні на відкриття.
Тож відтепер у Полтаві можна призначати побачення «біля Сковороди і Гоголя», — говорять автори ідеї.
Артем Романов, керуючий готелем Palazzo: Це місце біля готелю вже стало туристичною цікавинкою, звідси починається багато пішохідних екскурсій, тому ми думаємо, що цією скульптурою ми теж внесемо цікаву локацію, де будуть призначати побачення, проводити екскурсії, проходити маршрути прогулянок.
Як і планували, скульптуру Григорія Сковороди встановили напередодні Великодня — на Благовіщення.