Діагнозу немає, а стан є: чи відчувають полтавці весняну депресію і які мають рецепти її подолання?
Діагнозу «весняна депресія» немає в медичних довідниках, проте тривалий пригнічений стан в цю пору — не рідкість, стверджують психологи. Ускладнює ситуацію тривожність через війну та тривалі дощі. Як розпізнати весняну депресію та чи є дієві рецепти для покращення настрою — дізнавалися наші журналісти.
Полтавка Ніна скаржиться на пригнічений стан, який не залишає її вже кілька днів поспіль.
— У зв’язку з ситуацією в країні. Аби було сонечко, було б веселіше.
Пов’язана з війною тривожність плюс безперервні дощі — такі причини весняної хандри називають і інші містяни.
— Я відчуваю депресію від того, що не можу поїхати на природу.
— Все ж таки ми дуже залежні від погоди, тому що, якщо ти не бачиш сонечка, тоді нема, де брати енергію.
— Я якщо відчуваю депресію, то тільки тоді, коли від дітей немає вісточки. А так, тільки побачу, що все добре — і в мене ніякої депресії нема. — А діти ваші де? — У ЗСУ.
Весна та депресія — начебто несуть в собі протилежні асоціації. Але весняна депресія не рідкість, а надто в умовах воєнного стану та затяжної похмурої погоди, — говорять психологи.
Наталія Волкова, психолог: Весняна, мабуть, виснаження зимовими місяцями, коли було темно, менше овочів, фруктів. Виявляється у поганому настрої, панічних атаках, тривожності. Може бути оніміння рук, головні болі.
Серед дієвих ліків від весняної хандри фахівці називають режим, спілкування з позитивними людьми, відмову від алкоголю і жирних страв та у помірній кількості — улюблені смаколики.
Наталія Волкова, психолог: Класична рекомендація для підняття настрою — це банани і молочний шоколад, горіхи… Але потрібно все дозувати.
Дозувати треба і інформацію, — каже психологиня Наталія Волкова, радить розпрощатися зі звичкою читати новини перед сном. А ще, щоб тримати бадьорим дух, треба вірити у перемогу та попри все, не втрачати почуття гумору, як це роблять наші військові.
Наталія Волкова, психолог: Я зараз багато спілкуюся ще з військовими хлопцями, молодими. Навіть вони несуть більше позитиву: анекдоти, цікаві історії для підняття бойового духу і настрою. Хоча це ті люди, які бачать більше складних моментів на передовій, вони вчать нас позитиву.
Своїми секретами подолання сезонної хандри поділилися з нами і перехожі.
— Гуляти з собачкою. Спостерігати, як все цвіте.
— Потрібно вдома запалювати свічки, це дуже класна ідея, тому що від вогню ти набираєшся енергії і сил.
— Якщо я багато працюю, у мене не може бути депресії. Коли ти постійно в якійсь справі, ти не будеш сумувати, бо відволікаєшся. А перепочинки мають бути максимально яскраві — подивився на природу, зараз гарно, як на мене. Чайочок випив зраночку і все вже добре!
— Дарувати людям чудовий настрій і не буде ніякої депресії! Це весна, ми ждемо перемоги і все буде Україна!
Сезонні коливання настрою трапляються у всіх, — нагадують фахівці та радять: якщо пригнічений стан триває понад 2 тижні — варто звернутися до лікаря.