«За три місяці у нас було всього два респіратори»: спогади полтавців, які ліквідовували наслідки аварії на ЧАЕС
Сьогодні у Полтаві до пам’ятного знаку «Жертвам Чорнобильської катастрофи» поклали квіти. Так керівництво області, військовослужбовці, правоохоронці й звичайні містяни вшанували усіх, хто 37 років тому був у вирі страшних подій. Історії тих, хто лишився живим та пам’ятає події 1986 року — в нашому сюжеті.
26 квітня виповнюється 37 років з моменту аварії на Чорнобильській атомній електростанції, за оцінками експертів — найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття. Ліквідатор наслідків аварії Юрій Стовбань був в епіцентрі подій на Чорнобильській АЕС з 3 травня по 26 червня.
Юрій Стовбань, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС: У моєму батальйоні третій набір був із Полтавщини. Чапаєвська дивізія з Лубен. За той час, що я був там, помінялося чотири склади батальйону. За той період, що працювали, ми знімали вштик землю на території АЕС. Обробляли усі майданчики на території АЕС, особовий склад отримував граничну долю опромінення.
Села споожніли, людей евакуювали, з’явилися дротяні паркани, а ще постійно не вистачало засобів захисту, — розповідає нам ще один ліквідатор аварії Василь Антонов.
Василь Антонов, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС: Нас забрали 1-2 липня. Призвали на два місяці, але протримали три місяці. Ми 30-кілометрову зону огороджували і на станції працювали. За 3 місяці у нас було всього два респіратори.
«Залишатися вдома і закрити вікна» — таке повідомлення, лунало по радіо 26 квітня 1986 року, — згадує перший заступник голови Полтавської ОР Олександр Лемешко. Говорить: зараз у час, коли ядерна небезпека знову близько, варто пам’ятати про події Чорнобильської катастрофи, аби вона не повторилася.
Олександр Лемешко, перший заступник голови Полтавської ОР: Це трагічна подія, трагічна дата. Але вона виявила надзвичайний героїзм. Перші дні, години, місяці ліквідації — це все лягло на плечі українців. Почалася евакуація і людей розміщували, пригадую, в інших регіонах. Використання атомної зброї — це неприпустимо у XXI столітті.
Пам’ять учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вшанували квітами до підніжжя меморіалу.