Профілактика і раннє виявлення онкозахворювань: що радять фахівці?
Рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні цей діагноз ставлять уже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується, — повідомляють у МОЗ. Для профілактики і раннього виявлення онкозахворювань лікарі рекомендують проходити онкоскринінг. Де і як це можна зробити — з’ясовували наші кореспонденти.
Ірина Ткаченко, завідувач АСМ №2 Центру ПМСД № 3 Полтавської міськради: Треба пам’ятати, що онкохвороби можна виявити на ранній стадії, і ті пацієнти, у кого хвороба була діагностовано вчасно змогли пройти спеціалізований курс лікування і повністю одужати.
Тривала лихоманка без явних на те причин, незрозумілий біль, схуднення, погіршення апетиту, швидка втома, загальна слабкість — це все ознаки онкологічних захворювань, — наголошують в амбулаторії сімейної медицини №1 і № 2 центру первинної медико-санітарної допомоги №3 Полтавської міської ради.
Ірина Ткаченко, завідувач АСМ №2 Центру ПМСД №3 Полтавської міськради: Серед найпоширеніших локалізацій у чоловіків зустрічається рак передміхурової залози, легенів, кишківника, шкіри, у жінок — це молочна залоза, шийка та тіло матки, кишківник.
Для профілактики і раннього виявлення лікарі радять проходити онкоскринінг — це комплекс інструментально-лабораторних досліджень, який дозволяє виявити злоякісні новоутворення.
Ірина Ткаченко, завідувач АСМ №2 Центру ПМСД №3 Полтавської міськради: Одним із таких скринінгових методів є мамографія — це рентгенографія молочної залози у жінок, яку ми рекомендуємо проходити усім жінкам, починаючи із 40-річного віку раз на два роки. Якщо у жінки є якась супутня патологія, якісь проблемні питання по молочній залозі і якщо є фактори ризику, то таку процедуру повинна проходити жінка щорічно.
А ось чоловікам лікарі радять проходити експрес-тест простати.
Алла Ошурко, медсестра: Це експрес-тест на простату специфічний антиген. Він робиться 2-3 хвилини. Нам потрібно 2-3 каплі капілярної крові і буфер. Ми набираємо кров, капаємо на тест-касету, капаємо 2 каплі буферу, пацієнт чекає 2-3 хвилини, і у нас буде видно результат.
Полтавка Наталія Макаренко звернулася до сімейного лікаря з приводу підвищеного тиску та отримала консультацію щодо лікування. Фахівчиня порадила їй пройти і мамографію.
Наталія Макаренко, полтавка: Лікар також мені порадила скористатися можливістю пройти діагностичне дослідження на мамографію. Таке дослідження ще не проходила, тому зроблю це. Отримала електронне направлення по якому, можливо, пройти в лікувальних закладах це дослідження.
Від 30 до 50 відсотків усіх форм раку можна попередити, — говорять лікарі, якщо вести здоровий спосіб життя, не палити, не відвідувати солярій, правильно харчуватися та займатися спортом.