День шульги

Аристотель і Леонардо да Вінчі, Ейнштейн та Ньютон - усі ці видатні митці та вчені були шульгами. Існує теорія, що такі люди мають посилену схильність до творчості. Це не дивно, адже науковці довели: права півкуля їх мозку, яка відповідає за інтуїцію та образне мислення, домінує над лівою, аналітичною стороною. До речі, розрізняють поняття «шульга» і «ліворука особа».

Ірина Григоренко
психолог
«Шульгами вважають тих людей, які мають не лише ведучу ліву руку, а й ліве око, вухо й ногу. Існує таке поняття, як ліворукі люди. Їм набагато зручніше робити якісь мікродії, точніші дії лівою рукою.»

Існують генетичні шульги та ті люди, які стали ними на прикладі батьків чи родичів. На початку ХХ століття вчені розробили теорію, за якою у праворуких людей народжується лише 2 % ліворуких. Якщо один з батьків - шульга, вірогідність народження ліворукого малюка дорівнює 17 %. Якщо і мати, і батько - шульги, вірогідність того, що вони виховуватимуть ліворукого нащадка - 50 на 50. До речі, 20 % близнюків народжуються шульгами. Приблизно до 4-5 років дитина проявляє схильність до тієї чи іншої сторони. Раніше вважалося, що ліворукість - це відхилення, як фізичне, так і психологічне. Малюків наполегливо перевчали на іншу руку, боячись, що вони розвиваються неправильно і не зможуть адаптуватися у ворожому світі правшів. Щоправда, фахівці підрахували, що шульги становлять близько 15 відсотків населення Землі. Сьогодні думка, що ці люди є неповноцінними - вже не більше, ніж міф. Полтавський психолог Ірина Григоренко говорить: найбільша проблема цих людей у тому, як вони самі сприймають себе серед інших. Важливо дати їм зрозуміти, що це цілком нормально. Якщо перевчати ліворуку дитину писати правою рукою, це може завдати більше шкоди, аніж принести користі.

Ірина Григоренко
психолог
«Якщо дитина витрачає сили і якщо має місце невдоволення батьків - дитина старається, щось робить, а виходить не так, як хочуть батьки - виникають певні тривоги: «мене не люблять, я не такий, мене не визнають, я не такий, як мої батьки.»

Деякі дітлахи, яких перевчають на праву руку, згодом починають припускатися помилок у писанні і читанні, у них погіршується почерк, вони швидше втомлюються. Дітей навіть можна «доперевчати» до неврозів та нервового тику. Ірина Григоренко підкреслює: ліворука дитина не зіткнеться з особливими проблемами у школі, а доросла людина-шульга - при працевлаштуванні. Втім, батькам шульг все ж таки рекомендують навчати дітей писати за спеціальними методиками.