День археолога

Археологи міста працюють навіть у професійне свято. Цього дня - 15 серпня - наша знімальна група застала їх на місці розкопок. Дослідники наразі працюють на вулиці Садовій за музеєм Івана Котляревського, де ведеться підготовка до майбутнього будівництва. Спеціалісти натрапили на житло, яке у ХІІ сторіччі належало жителям Київської Русі. Вони знайшли зразки старовинного посуду, який планують обробити і передати до музею. Археологи зазначають: ця знахідка підтверджує теорію про те, що стародавня Полтава була досить таки великим населеним пунктом.

Олександр Супруненко
заступник директора Охоронної археологічної служби ІА НАН України
«Лтава була не просто якимось там сільським поселенням, а досить солідним на той час містом, яке відігравало певну роль у торгівельних контактах заходу і сходу.»

Це не перша визначна знахідка полтавських археологів за останній час. Приблизно два тижні тому під час розкопок на Івановій горі, що під Полтавою, дослідники відшукали експонати ХІ - ХІІ століть, серед яких кресало, наконечник стріли і енколпіон - нагрудний хрест, у який клали мощі святих.

Ярослав Володарець-Урбанович
Лаборант інституту археології НАН України
«Це знахідка унікальна, подібний екземпляр на Полтавщині знайшли вперше. Таку річ не могли носити звичайні люди. Лише заможна людина могла дозволити собі таку прикрасу.»

Сьогодні в області працює близько десятка археологічних експедицій. Археологи кажуть: їх підтримує обласна влада, зокрема відділ культури. Вони постійно поповнюють скарбницю історичного спадку Полтавщини новими знахідками. Щоправда, їм доводиться працювати лише на будівельних майданчиках - згідно із законодавством, вони мають право дослідити ділянку, на якій згодом зведуть нову будівлю. Держава розкопки не фінансує вже давно.

Олександр Супруненко
заступник директора Охоронної археологічної служби ІА НАН України
«На Полтавщині з 1996-го року практично за кошти державного бюджету не проводили археологічних досліджень. Переважно, проводять науково-рятівні охоронні дослідження за кошти забудовників.
Археологи, якщо і бажають, то можуть проводити розкопки зі студентами. Але таким чином дослідити можна дуже-дуже мало.»

Утім, археологи не засмучуються. Вони переконані: археологія ніколи не втратить актуальності. Адже люди, на їх думку, завжди цікавитимуться історією свого краю і тим, як жили їхні попередники.