Виставка ляльок-мотанок

Полтавська студентка Олександра Свиридюк власноруч виготовляє ляльки-мотанки з 10 років. Це мистецтво дійшло до неї від прабабусі, яка походила з давнього козацького роду. Тепер Олександра та її мати навчають цьому земляків. Особливо робити мотанки, каже майстриня, корисно для дітей - це прищеплює їм хист до рукоділля.

Олександра Свиридюк
живописець, лауреат ремії В. Короленка
«У сучасному світі помічаєш, що люди не можуть її зробити. Ми всі так звикли друкувати на комп’ютерах, що людям складно її зробити і щось там намотати. Хоча діти ще це пам’ятають.»

Свої роботи дівчина постійно демонструє на міських виставках. А ось на щорічній експозиції мотанок у галереї мистецтв вона не лише познайомила відвідувачів зі своїми виробами, а й показала, як робити ляльки власноруч.

Олександра Свиридюк
живописець, лауреат премії В. Короленка
«Смисл цієї ляльки не у тому, щоб вона була ідеально сформованою, а у тому, щоб вона була від душі і щоб несла всі ті почуття, які ти з нею передаєш.»

Провели майстер-класи й інші учасники виставки. Полтавці мали змогу спробувати змотати власну ляльку з ниток, трави, льону, мішковини. Заслужений майстер народної творчості України Євген Пилюгін пояснює: у виготовленні мотанок можна використовувати безліч матеріалів. Саме так здавна роблять іграшки у його рідній Решетилівці.

Євген Пилюгін
заслужений майстер народної творчості України (Решетілівка)
«Там завжди займалися ткацтвом, килимарством, розводили овець. Залишалися залишки вовни, трави, ниток. І на ціпкому каркасі з дроту робиться така іграшка.»

Мета подібних щорічних виставок: відродити старовинне мистецтво ляльки-мотанки і допомогти повернути до рук дитини натуральну іграшку.

Наталія Дмитренко
зав. відділом дитячої творчості Полтавського художнього музею ім. М. Ярошенка
«Дітки купують, діти у це граються. Зараз має місце великий сплеск захворювань, алергій і так далі. Тому наші традиційні іграшки з натуральних матеріалів дуже великим попитом користуються.»

Вчені переконані, що у давнину мотанки були своєрідними тотемами і виконували функції оберегів. В українців ці іграшки були і є символами зв’язків між поколіннями.