Підвищення тарифів на послуги ЖКГ – не доцільне

Першого серпня на засіданні Полтавського міськвиконкому прийнято рішення «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Відповідно до нього, за комунальні послуги та квартиру полтавцям доведеться платити більше подекуди навіть удвічі. Цим питанням зацікавилися і на центральному рівні: Прем’єр-міністр України Микола Азаров доручив перевірити обгрунтованість рішення в регіонах. Подорожчання дійсно неочікуване, адже ще 2011 року міська влада пообіцяла, що завдяки об’єднанню ЖЕДів ціни залишаться незмінними. Олексій Шаманенко, заступник голови громадської ради при облдержадміністрації засуджує це рішення, аже за власними розрахунками, полтавці повинні платити менше. До того ж, нові тарифи не обговорювалися із населенням. Мабуть, додає він, громадську раду при міськвиконкомі і ліквідували щоб корегувати ціни без відома полтавців.
Олексій Шаманенко, заступник голови громадської ради при ОДА
"Постановою 996 від 2010 року у всій Україні при адміністраціях створені гром.ради. Рекомендовано створити і при МВК. Така рада була раніше при Матковському, плідно працювала. Коли прийшлов Мамай -нас виселили."
"Ви бачите, що твориться з дорогами, практично руйнується житлово-комунальне господарство. Підняття тарифів нічого не вирішує.Якби вони підняли тарифи і послуги надавали. Але ж послуги практично не надаються."

Зінаїда Дученко вже 25 років голова правління об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. За цей час, розповідає вона, дім вдається утримувати в належному стані, сплачуючи набагато менші суми, ніж гжедівські помешкання.

Зінаїда Дученко
 голова правління ОСББ "Свет"
"25копійок за 1 квадратний метр загальної площі. І оплату голови, бухгалтера і дворніка окремо. Сюди ж входять податки. І ми вписуємо в квитанцію.Ця сума із квартири в моєму кооперативі 22 гривні."
"А оці 25 копійок, що ми збираємо, ідуть на ремонті роботи, на покраску, на ремонт цоколя, під'їздів."

Ідею ОСББ підтримує і Ганна Киященко, голова Полтавської філії "Суспільної сліжби України". Вона говорить, що їх створення допоможе подолати монополію, адже об’єднання ГЖЕД лише поглибило ситуацію.
 Ганна Киященко
 голова Полтавської філії "Суспільної служби України"
"Справедливу ціну може встановити лише ринок. Звичайно, важко розвиватися на ринку, коли є монополія. З одними монополіями ми зараз обqєктивно не поборемося: монополія на постачання води, газу, електроенергії. Але монополію на ринок послуг можна подолати. Створити рівні конкурентні умови."

Тому,додає Ганна Киященко, міська влада повинна створити сприятливі умови для розвитку такого ринку, аби жителі міста самостійно могли обирати послуги з обслуговування будинку. Олег Пругло, депутат Октябрської районної ради, поділяє цю думку. Та наголошує, що будь-які зміни тарифів обов’язково повинні обговорюватися із громадою.

 Олег Пругло
 депутат Октябрської районної ради
"Для того, щоб люди з розумінням ставилися, вони повинні почути і зрозуміти, що дійсно це робиться для того, аби покращити. На сьогодні у нас не покращується."
"Я не впевнений, якщо тариф буде і в 5 разів більше, що це вирішить проблему. Спочатку потрібно надати послуги, пояснити. Коли людина розуміє за що вона повинна платити гроші, вона буде їх платити."

Нагадаємо, чергове подорожчання обгрунтували тим, що тарифи вже давно застаріли і не відповідають сучасним економічним умовам. Востаннє вони переглядалися ще 2006-го. Та відтоді, говорять пересічні полтавці, якість послуг тільки погіршувалася