НБУ - історія та процес виготовлення сучасної гривні

Вже 17 років наша держава живе із власною грошовою одиницею. За Указом Президента від 25 серпня 1996 року “Про грошову реформу в Україні” з 2 до 16 вересня 96-го відбулася грошова реформа та була запроваджена національна валюта України - гривня та її сота частина - копійка.
Протягом реформи банківська система вилучила 97% емітованих до реформи карбованців. За цей же період Національний банк ввів у готівковий обіг банкноти номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень.
Сьогодні в обігу перебувають банкноти третього покоління - зразків 2003-2007 років.

 Павло Когут, заступник директора Фабрики банкнотного та захищеного паперу
"Українська система захисту банкнот зразка 2003 року не поступається тому ж періоду скажімо європейських банкнот або банкнот світу."

Банкноти гривні зразків 2003 - 2007 років, порівняно з 92 - м -94-м, залежно від номіналу, мають різні розміри та переважаючий колір для кращого розпізнавання. В них запроваджено нові елементи захисту .Процес виготовлення починається на Фабриці банкнотного паперу Національного банку України.

Василь Іщенко, директор Фабрики банкнотного та захищеного паперу
"Гривня виробляється в 2 етапи. Перший етап - це виготовлення банкнотного паперу. І другий етап - це друкування українських грошей, що відбувається на банкнотно-монетному дворі. Наше виробництво унікальне. Не тількитому, що подібних немає в Україні. Далеко не всі держави в світі мають подібне виробництво."

Ціла низка захисних ознак гривні формується ще в процесі виготовлення паперу. Тільки на цьому етапі може застосовуватися до 12 елементів захисту банкнот як для машинного розпізнавання, так і ознак, які визначаються за допомогою зору та дотику. Окрім того, саме при виготовленні паперу для гривні формується здатність банкноти протистояти механічному впливу та стійкість до забруднень. Адже власне виробництво грошових знаків, рівень та сучасність їх захисту є складовою іміджу країни.