Як захистити інтелектуальну власність?

Дедалі більше дискусій точиться навколо інтелектуальної власності. Із нестримним розвитком комп’ютерних технологій та мережі Інтернет наукові розробки стає дедалі легше поцупити, а їх авторам – захистити свій продукт. Вихід із ситуації науковці шукали на Всеукраїнській конференції, яку приймав Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка. До організації заходу долучилися одні з провідних вишів країни – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана та Харківський національний університет імені Василя Каразіна. Серед організаторів також були Головне управління юстиції області, Державна служба інтелектуальної власності, Департамент освіти і науки облдержадміністрації і управління державної служби Полтавщини.

Микола Лахижа
зав. кафедри державного управління і права ПолтНТУ ім. Ю. Кондратюка, заступник начальника управління державної служби ГУДС України у Полтавській області
«Покладемо руку на серце: небагато людей займається вивченням цієї проблеми. Проте кожен думає про неї і так чи інакше стикається з нею.»

Учасники конференції, серед яких були досвідчені вчені та студенти з 10 міст України і Росії, зробили акцент на юридичній стороні проблеми. На думку багатьох спеціалістів, без удосконалення нормативно-правової бази у цій сфері не обійтися.

Тетяна Колотілова
начальник Головного управління юстиції у Полтавській області
«Належним чином не унормований захист інтелектуальної власності, управління з боку держави щодо удосконалення захисту права на інтелектуальну власність.»

У законі України «Про вищу освіту» вже є кілька пунктів стосовно захисту розробок, здійснених науковцями на базі певного вищого навчального закладу. Щоправда, ці положення мають кілька нюансів.

Володимир Онищенко
ректор ПолтНТУ ім. Ю. Кондратюка, професор, лауреат державної премії України в галузі науки і техніки
«Університет, як державна установа, є власником інтелектуальної власності. Адже саме на обладнанні закладу проводять певні наукові дослідження. Але науковець використовує власний інтелект під час розробки.»

Окрім цього, зосередили увагу на формуванні та використанні інтелектуального капіталу, комерціалізації інтелектуальної власності та співпраці педагогів із представниками бізнесу. Рекомендації, розроблені на конференції, направлять до Міністерства освіти і науки України.