Програма «Життя міста»

У розділі: 20156 відео | АрхівRSS
22 травня Кабінет міністрів ухвалив нову редакцію Українського правопису
863

22 травня Кабінет міністрів ухвалив нову редакцію Українського правопису

«Індик» чи «индик», «кафедра» чи «катедра»? 22 травня Кабінет міністрів України затвердив нову редакцію Українського правопису. Нововведення викликало чимале обурення серед українців. Проте, фахівці наголошують, ці зміни цілком нормальні.

Гліб Кудряшов-кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент ПНПУ ім. В. Г. Короленка
«Мова-це живий організм, вона постійно розвивається, вона видозмінюється, вона трансформується, комусь здається, що будь-які зміни до правопису мають спрощувати мову, насправді це не так»

Серед суттєвих змін, наприклад, збільшення вживання літери «Ґ» та «И», зменшення використання дефісів. Відтак слова «вебсторінка» та «експрезидент» відтепер можна писати окремо. Новий правопис пропонує писати невідмінюваний числівник "пів" (у значенні "половина") окремо: пів Києва, пів яблука, пів години. Проте, найголовніша зміна-це впровадження фемінітивів.

Гліб Кудряшов-кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент ПНПУ ім. В. Г. Короленка
«Ми звикли до слова поетка, до слова мисткиня, а тепер ось цей суфіксальний спосіб творення фемінітивів, тобто іменників на позначення жіночих видів діяльності, це вже прописано в нашому українському правописі, слова ректорка, докторнка, деканка, професорка, поетка, навіть написано, що не рекомендується послуговуватись словом поетеса»

Проте, слід відзначити-в українців є право вибору. Тобто людина може написати слово «екс-президент» через дефіс або разом. І обидва варіанти вірні. Але полтавці віднеслися до цих змін дещо скептично.

«Тобто пиши, як хочеш, хоч так, хоч так, все одно буде грамотно»«Який сенс цього, щоб більше сміху було людям, з «індика» зробити «индик», або з «євро бачення» зробити «евробачення» ну навіщо»

«Мені здається це, аби що придумати, мені здається все було чудово, все працювали, всі один одного розуміли, але потім вирішили щось придумати знову»

Дехто ж задоволений тим, що є право вибору. І будь-який варіант буде грамотним.
«Для нас це трохи більш не звично, ми привикли до старого правопису, звучання, тому більшість може це сприйняти негативно, але з часом наші діти будуть сприймати це як норму»

Чи приживуться нові правила в суспільстві, зауважують експерти, покаже час.