Програма «Життя міста»

У розділі: 15262 відео | АрхівRSS
Підсумки року. Політика
175

Підсумки року. Політика

Це місце - добре відома усім небайдужим полтавцям арена подій: тут неодноразово збиралися пікети. Таємничі «експреси» за 2.50, утричі збільшені тарифи на вивіз сміття та доля багатостраждального селища Червоний Шлях - ось що єднало обурених протестувальників.
Ще на початку року «сумлінна праця» Олександра Мамая на посаді міського голови викликала певні сумніви: полтавські пенсіонери знайшли у своїх поштових скриньках запрошення до Міського будинку культури - отримати продовольчий пайок, обіцяний мером. Та запрошення - це єдине, що вони отримали.
Тоді полтавці ще не знали, що мине півроку і усі, як один, відхрещуватимуться від «мамайської гречки», адже протягом 2013 міський голова ще не раз здивує їх своїми «благодіяннями».
Та про це - згодом.
А поки що - на початку року заступники міського голови Полтави оприлюднили свої статки. У середньому шість чиновників отримували по 10 тисяч гривень зарплатні щомісяця кожен. Задекларували посадовці свої банківські рахунки, земельні ділянки, автомобілі чи, до прикладу, мотоцикл Днєпр. За рік на виплату заробітних плат заступникам міського голови пішло понад 720 тисяч гривень.
А заступників у мера мало б бути три і працювати вони повинні на безоплатній основі, міський же голова обіцяв працювати за 1 гривню та без відпусток. Втім, кадри на своїх місцях біля Олександра Мамая щось не дуже то й затримувались: в квітні ряди заступників покинув Олександр Найпак, який опікувався саме житлово-комунальним сектором міста. Він, до речі, і отримав за 2012 рік найбільше доходів - 1 мільйон 697 тисяч 398 гривень. Із них майже 110 тисяч - зарплата, а понад 1,5 мільйони - за відчуження нерухомого майна та цінних паперів.
Найбільше з-поміж своїх колег задекларувала заробітної плати та матеріальних винагород Ірина Яковлєва, яка залишила своє крісло чиновника у жовтні. На посаді заступника міського голови вона опікувалась питаннями діяльності виконавчих органів і отримала минулого року 130 тисяч 177 гривень.
Ольга Борисенко, котра займається економічною та соціальною сферою міста, окрім зарплатні в 118 тисяч гривень, задекларувала банківський рахунок із сумою понад 81 тисячу гривень. Заступник мера, яка займається питаннями діяльності і розвитку гуманітарної сфери Світлана Порохня має найбільше земельних ділянок - близько 33 тисяч квадратних метрів.Зарплатня на рівні з колегами. Дмитро Трихна, теж вже колишній заступник міського голови в юридично-адміністративних питаннях - залишив посаду у листопаді - окрім зарплатні в понад 118 тисяч гривень, вписав у декларацію автомобіль ВАЗ 21134 2008 року випуску та мотоцикл Днєпр.
А сам мер Полтави загалом отримав 142 тисячі 807 гривень доходу, частка заробітної плати у цій сумі - 142 тисячі 784 гривні. Порівняно з 2011 роком, виплати за трудовим договором збільшилися на 37 тисяч 735 гривень.
Проте його сіім’я 2012 року мала дохід у сумі 5 мільйонів 105 тисяч 819 гривень: 13 тисяч 800 гривень зарплатні та 5 мільйонів 92 тисячі 19 гривень дивідендів та процентів.

Цього року Полтава вийшла з Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціації міст України». Підстава як запевнив Олександр Мамай - внески сплачуємо регулярно а користі не видно. В асоціації ж стверджували: полтавський міський голова Олександр Мамай протягом двох років 2011-2012 був обраний членом Правління організації, але жодного разу не взяв участі у засіданнях Правління або інших заходах АМУ, на яких міські голови та інші представники міст зустрічаються з представниками центральних органів державної влади для обговорення проблем місцевого самоврядування та шляхів їх вирішення.
На сьогодні Асоціація міст України об'єднує 557 міст, селищ і сіл, в яких проживає понад 80% населення України.

Запам"ятавася цей рік і полтавцям, і напевно - самому меру - і величезною кількість пікетів та мітингів. Перший мирний протест спричинила "соціальна ініціатива" міського голови - проект рішення виконавчого комітету щодо подорожчання проїзду у громадському транспорті на 70%. (06.03.2013). Ставлення людей до цього було недвозначне.

KOMMEHTAРИЙ: (IN 3:56:23 OUT 3:56:32)
І так дорого, получаєш тисячу, за що його платить, немає за що його платить, не має смсла його подимать.)) 03.07.2013
((СИНХРОН ХР 00:00:12
KOMMEHTAРИЙ: (IN 0:27:11 OUT 0:27:23)
Их не интересует мнение народа, они ездят все на своїх служебных машинах, Ви снымыте ых стоянку тут всё станет ясно.)) 17.07.2013

Хоча сам він, напевно, від підвищення цін би не постраждав - адже у поточному році Олександр Мамай задекларував разом зі своїми членами родини найбільшу кількість одиниць автотранспорту серед своїх колег - мерів інших міст. У родини Мамаїв їх вісім. Згідно з декларацією, самому ж голові міста належить лише вантажівка 1992 року випуску та причіп. Шкода, він не їздить нею на роботу.
Завдяки втручанню Антимонопольного комітету та чисельним акціям протесту під міською радою вартість проїзду встановили у розмірі 2 гривень, а «експреси»-перевертні зникли.
Та на цьому міський виконавчий комітет ніяк не збирався зупинятись. І на полтавців чекала нова несподіванка: тарифи на утримання прибудинкових територій виросли майже в три рази.
На людей таке нововведення справило неабияке враження:
 Любов Степанюк, учасниця мітингу
"У мене пенсія 1000 гривень рівно! Мені втричі підняли квартплату. Ви понімаєте, що це для мене означає? Я плачу за лікарства 300 гривень та плюс ще заплачу 250 чи 300, що ж мені залишиться з моєї тисячі?! Думає наш Мамай, чи він не думає? Чи він тільки про себе думає?!"

Антимонопольний комітет визнав незаконними нові тарифи та рекомендував провести перерахунки.
Та рекомендації Антимонопольного комітету чекали на розгляд міського голови доволі довго.
Відхиляв пан Мамай і рекомендації громадян, прокуратури, опозиції, губернатора та навіть Прем’єр-міністра України Миколи Азарова. Ще одним каменем спотикання стала доля селища Червоний Шлях: серпантин до Хрестовоздвиженського монастиря у жахливому стані, тому їхати до Полтави людям доводиться в об’їзд. І до початку навчального року міськвиконком ще й вирішив закрити філію 12-ї школи у селищі, тож до цих захопливих мандрів об’їзними шляхами у годину-півтори приєдналися і діти.
Мітинги та пікети проводили і біля міської ради, і біля воріт садиби міського голови. Втім, контактувати з людьми, яким мер під час передвиборчої кампанії обіцяв добробут та статок, він не хотів, і по можливості - ухилявся від зустрічей з електоратом.
Критичної точки народне обурення досягло 27 вересня. Того дня полтавці штурмували міську раду. Обурення городян сягнуло таких масштабів, що навіть опір міліції виявився марним.
До речі, цього року до акцій протесту пікетувальники підходили творчо. Пропонуємо до вашої уваги імпровізований «рейтинг»:
Найоригінальніші акції протесту
1. Відкритий урок під стінами Полтавської мерії: для знедолених дітей закритої філії школи у Червоному Шляху перший дзвоник пролунав біля дверей міської ради.
2. «Велике прання»: полтавці намагалися відіпрати почорнілу совість міського голови - прямо на місці нагріли казан з водою, і всією громадою прали шматок тканини із написом «Совість Мамая». Втім ані окріп в казані, ані спільні зусилля бажаного результату вочевидь не дали.
3. «Трикутник життя»: (27.09.2013) + 19.08.2013
Організованою колоною городяни прямували до двох пішохідних переходах, неподалік від міської ради, і безперервно перетинаючи вулицю, блокували автомобільний рух.
4. Осінні гарбузи для міського голови (23.09)
До Дня міста полтавці підготували Олександру Мамаю подарунок - мітинг на порозі його садиби.
Зранку полтавці привітали мера міста на порозі його власного будинку - гарбузом та гаслом: «Смачна гречка - гірки тарифи!».
5. Лежачий протест (11.12)
А це вже зимова акція: щоб привернути увагу до своїх закликів полтавці скандували, лежачи на зледенілих сходах адміністрації.
І звичайно - штурм міської ради: хоч і неоригінально, втім - дієво…
А тепер - про інший рейтинг. Недивно, що після такого насиченого подіями року, майже 70 відсотків полтавців негативно оцінюють діяльність міського голови Олександра Мамая - про це свідчать підсумки журналістського опитування у нашому місті. Журналісти трьох місцевих телеканалів - Студії Місто, ІРТ - Полтава та Місто+ провели дослідження симпатій полтавського електорату. . Опитали 2000 респондентів шляхом таємного голосування.
Тож діяльність Олександра Мамая на посаді Полтавського міського голови добре оцінили 8,2%, задовільно - 22,1%, і 69,7% - оцінили як "погано".
А відповідаючи на питання "Якби вибори Полтавського міського голови пройшли найближчої неділі, за кого з кандидатів Ви б категорично не голосували?" - кандидатуру Олександра Мамая обрали 52%.
А пізнею осінню вже інші політичні події займали Полтаву.
Підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом стало головною темою цієї осені в політичних колах, і серед простого люду. Та на Саміті у Вільнюсі Угоду так і не підписали - то ж європейським курсом Україна прямує поки що лише на словах. Несподівана відмова та активна пропаганда євроінтеграції, яка передувала Саміту, викликали неабияке збентеження серед людей. Круглі столи, європейські майдани, акції протесту не оминули і Полтаву.
У річницю Помаранчевої Революції - 22 листопада в Полтаві зібрали перший євромайдан. Люди прийшли до обласної державної адміністрації, щоб підтримати європейський курс України, від якого відмовився Уряд.
Бути частиною цивілізованої Європи, хочемо жити в демократичній державі, а не в «тайожному союзі» Путіна та в європейському демократичному суспільстві - от чого прагнули протестувальники. І їхні збори стали традиційними: щовечора на площі біля облдержадміністрації лунали заклики та українські пісні, у свята священики служили служби, а у будні - діти читали вірші.
Та люди збирались на майданах не задля самого лише спілкування. Люди збиралися на підтримку київського євро майдану, збирали теплі речі, їжу та гроші. А після кривавої ночі на 30 листопада, коли столичні «беркутівці» застосували силові методи до мирних демонстрантів, тисячі людей у Полтаві зібрались, щоб висловити своє обурення.
- Я не можу бути байдужим і це єдина змога щось змінити. Я буду з людьми і я буду боротися за те, щоб у нас було все добре.
- Не могли не прийти, тому що неможливо було не прийти сьогодні, тому що ми за підписання Євроасоціації.
- Мене дуже обурило те, що відбулося у Києві зі студентами. Я сьогодні вийшла зі своєю сім'єю, зі своїм чоловіком, щоб просто підтримати акцію проти насилля.))
Коли справа набирає жорсткого поводження з людьми та застосування сили, тут вже не до суперечок на грунті віросповідання, політичних переконань, говорили учасники Євромайдану. Головні опозиційні сили -УДАР, Батьківщина та Свобода - та представники 15 громадських організацій об’єднали свої зусилля, щоб відстояти права українського народу - на демократію та свободу. Представники створили Обласний штаб народного спротиву, як самі пояснили - задля скасування, діючого, і як показують події останніх днів - наголошували опозиціонери - недемократичного режиму влади.
Організований опір свавіллю владу - говорили у штабі - матиме значний більший вплив на ситуацію, яка зараз склалася в країні, та закликали усіх небайдужих приєднатися до їх організованого супротиву.
Однією з мирних акцій, у якій взяли участь члени штаби був протест біля Обласного управління міліції: «Полтавський беркут - додому!» - Пікетувальники одностайно вимагали відізвати з Києва командирований туди полтавський загін «Беркута», який, на їхню думку, може скласти значну підтримку київським силовикам.
Тим часом, полтавська громада намагалася знайти вихід з політичної кризи в інший спосіб. На засіданні круглого столу за участю громадських організацій, експертів та студентської молоді дискутували про те, як повернути Полтавщину та країну в цілому на шлях розвитку. Круглі столи проходили і в громадських організаціях, і в студентських колах, і в суспільній службі. Втім, самих обговорень - як завжди замало...
Перспективи від підписання Угоди про Асоціацію з ЄС останні місяці перед відмовою він нього активно обговорювали на різних мовах. Посли країн Євросоюзу нанесли не один візит до Полтавської облдержадміністрації, щоб познайомитися з життям регіону, який міг би стати для їх держав бізнес-партнером.
За останні півроку на Полтавщині побувала, певно, ціла когорта послів.
Надзвичайний і Повноважений Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні пан доктор Крістоф Вайль, голова представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський, Надзвичайний та Повноважний Посол Латвії в Україні Аргіта Даудзе. Надзвичайний і Повноважній Посол Республіки Польща в Україні пан Генріх ЛІтвін, Надзвичайний і Повноважний Посол Нідерландів в Україні Кейс Кломпенхаувер та інші.
За їх словами, у разі підписання Угоди, Полтавська область із своїми здобутками та потенціалом неодмінно отримала б великі можливості як у сфері економіки, так і у сфері сільського господарства. Йшлося про зону вільної торгівлі та спрощення візового режиму, а також - про інвестиції.
 Цей рік видався насиченим для Полтави за кількістю політичних подій. На жаль, центральні телеканали віщали не про досягнення нашого міста, а про безлад зі встановленням тарифів та штурм міської ради. Але незабаром почнеться новий 2014 рік, і він, сподіваємось, видасться якщо не спокійнішим, то більш радісним для громади та міста.