Програма «Життя міста»

У розділі: 15569 відео | АрхівRSS
Меморіальну дошку О. Ковіньці відкрили  на Полтавщині
458

Меморіальну дошку О. Ковіньці відкрили на Полтавщині

У селі Плоске Решетилівського району відкрили меморіальну дошку Олександру Ковіньці - нашому землякові, письменнику- гумористу, сатирику, публіцисту, в’язню комуністичних таборів, автору понад 30 книг сатири й гумору.
Пам’ятний знак встановлено на фасаді на Плосківської школи . Цей навчальний заклад обрано невипадково, оскільки поруч знаходився сільський будинок, де письменник народився 13 січня 1900 року. Тут він провів своє дитинство і саме тут почав мріяти стати майстром пера.

Валерій Білокінь голова Мачухівської ОТГ :
-Зараз ми знаходимось в Плоскому для того щоб відкрити меморіальну дошку нашому славетному землякові О. Ковіньці, який вніс свій вклад в розвиток не тільки Полтавщини, а й України
-Ми робимо все для того, щоб ці славетні місця були візиткою нашої громади


Меморіальну дошку О. Ковіньці відкрили з ініціативи Українського інституту національної пам’яті та з нагоди 120-річчя від дня народження гумориста. Його, як і Остапа Вишню, називають гумористом-мучеником, бо найактивніші роки його діяльності випали на період масового нищення української інтелігенції. Більше 20 років, з 1934 по 1956 роки О. Ковіньці довелося поневірятися по комуністичних сталінських таборах і в’язницях, - розповідає представник Українського інститут національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар. І додає: життєвий шлях письменника дозволяє нам усвідомити увесь контекст тієї епохи:
 Олег Пустовгар представник Українського інститут національної пам'яті в Полтавській області:
-Він аж ніяк не сприймав ідеї «Великой и неделимой России», він належав до партії боротьбистів - це українська ліва партія, яка бачила Україну, як соціально-демократичною державою, але ж незалежною. Довгий час підтримка Симона Петлюри і підтримка УНР замовчувалася і от зараз ми повертаємо пам'ять про Олександра Ковіньку і про ці сторінки його життя

У стінах школи, що у с. Плоске, діє літературний музей О. Ковіньки. Працівники галузі архівної справи передали для музею книгу з дарчим надписом автора, його світлини з полтавськими письменниками, а також частину документів в електронному форматі з державного архіву Полтавщини.

 В’ячеслав Сушко старший науковий співробітник Державного архіву в Полтавській області:
-Це копії періодичних видань, наприклад, 20-х років, це копія кримінальної справи, яка зберігається в архіві СБУ в Києві на Олександра Ковіньку про його арешт.

Говорити про Ковіньку тільки як про письменника - це означає формулювати лише один штрих у великій палітрі його особистості. Він був борцем за незалежність України у 20 столітті - підкреслюють ініціатори встановлення пам’ятної дошки. Тому на ній зазначено: «Учасник української революції, в’язень комуністичних таборів».