Програма «Життя міста»

У розділі: 17302 відео | АрхівRSS
У Полтаві провели «Знайомство з Софією Русовою»до 165-ої річниці від дня народження видатного педагога
197

У Полтаві провели «Знайомство з Софією Русовою»до 165-ої річниці від дня народження видатного педагога

 Знайомство з Софією Русовою - таку назву мала зустріч до 165-ої річниці від дня народження видатного педагога, діячки Української революції 1917-21 рр, борчині за незалежність України в 20 ст. Софії Русової.
Вечір відбувся у невеликому будиночку по провулку Воскресенський узвіз 3, де на початку 20 століття мешкала у Полтаві родина Русових. Саме тут, у цьому історичному будинку у 1900 році вперше прозвучав маніфест авторства ідеолога українського націоналізму Миколи Міхновського «Самостійна Україна».

 Олег Пустовгар регіональний представник УІНП в Полтавській області:
-Софія Русова - це величезний айсберг, глиба в нашій історії.Вона була одним із фундаторів Української Центральної Ради, яка проголосила вперше у 20 ст Незалежність України 4 універсалом, вона входила до секретаріату цієї Центральної Ради і опікувалася дошкільними навчальними закладами.

Присутні прослухали розповідь про Софію Русову та переглянули коротку театралізовану виставу 

 Анастасія Городчаніна, менеджерка туристичної агенції, екскурсовод, громадська активістка:

-За 3 роки вони встигли набагато більше, ніж деякі люди, які прожили тут все життя. Поперше, це встановлення пам’ятника Котляревському. Кошти на це давав Федір Лизогуб, а все, що стосувалося політичної волі, це залежало від Олександра Русова і саме він лобіював ці питання. Те, що стосується викупу землі, там, де музей Котляревського: якби вони не викупили цю землю, хто зна, може б «Лілея» зараз стояла саме там, а не трохи лівіше.

Софія мала шведсько-французьке коріння, проте все своє життя присвятила боротьбі за державність України, розвитку української педагогіки та культури. У 15-річному віці вона відкрила перший дитячий садочок у Києві, а її теза «Україні - українська школа» сколихнула громадськість початку ХХ століття.

 Олег Пустовгар регіональний представник УІНП в Полтавській області:
-Дуже хотілося б, щоб ця будівля стала творчим креативним простором. Можливо, громадським або комунальним музеєм. Такі ініціативи ми будемо формулювати до міської ради

«Нація народжується коло дитячої колиски, лише на рідному ґрунті, серед рідного слова, пісні здатна вирости національно свідома дитина» - цей вислів Русової став лейтмотивом заходу. У рамках зустрічі презентували й календар від інституту націонпльної пам"яті «Українські жінки 20 століття».