Програма «Життя міста»

У розділі: 18016 відео | АрхівRSS
Храм 18 століття з Полтавщини відновили у віртуальному вигляді
96

Храм 18 століття з Полтавщини відновили у віртуальному вигляді

7 квітня о 13.00 у Зінькові (в бібліотеці  або в будинку культури) відбудеться презентація ЗD моделі Покровської церкви 1759 року – вона була знищена у 30-х роках ХХ століття. Також відбудеться презентація видання «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю», що вийшла у харківському видавництві Олександра Савчука  за підтримки Українського культурного фонду. Зіньківська церква – одна з п’яти, що увійшла до видання.

 Посилання на модель церкви  https://coloring3d.aestar.com.ua/chirch/Zinkiv/

 Про переважну частину знищених храмів, які вже не існують фізично, можна дізнатися завдяки кресленням і фотографіям Стефана Таранушенко (1889-1976), харківського дослідника українського дерев’яного храмового будівництва, мистецтвознавця, культуролога та музейника. Найактивніша, найплідніша фаза діяльності Таранушенка припала на 1920-1930 роки: він обстежив і описав сотні українських сільських церков, які за кілька років будуть безбожно і безжально зруйновані радянською владою на хвилі антирелігійної кампанії.

 «Українські дерев’яні церкви – це фольклор, тільки в архітектурі. Збудовані переважно безіменними для нас майстрами на замовлення спільноти, громади села – вони могли бути (а могли не бути) шедеврами, але завжди втілювали народну уяву про красу, про велич, про присутність Бога на землі. Можливо тому знищення храмів більшовиками українці сприймали як саморуйнування. Дерев’яні церкви зникали з різних причин (вогонь і вода, шашель і грибок, занепад громади), але саме насильницька, свідома деструкція була найболіснішою – через неприродність втрати», - розповідає видавець Олександр Савчук.

Зараз частина сакральної архітектури – дерев’яні українські церкви – стоїть на межі остаточного знищення. Частина – врятована у заповідниках-скансенах. Саме скансени дають можливість побачити рідкісні збережені взірці «в натурі».

Повідомляє Полтавський офіс Північно-Східного відділу УІНП