Програма «Життя міста»

У розділі: 18016 відео | АрхівRSS
6 квітня світ медицини вшановує пам'ять видатного хірурга Миколи Скліфосовського
202

6 квітня світ медицини вшановує пам'ять видатного хірурга Миколи Скліфосовського

6 квітня виповнюється 185 років від дня народження Миколи Скліфосовського. Видатний хірург зі світовим ім’ям ввів в хірургію антисептики, вперше застосував місцеву анестезію, впровадив в хірургію рентгенологічні дослідження, розробив ефективну техніку операцій для полегшення страждань хворих. 25 травня 1979 року перед головним корпусом обласної клінічної лікарні, що носить ім’я Скліфосовського, відкрили пам’ятник видатному хірургові.

Леонід Булава - краєзнавець, географ, методист:
-Він допомагав лікарям цієї лікарні, яка називалась тоді "Богоугодним" закладам, робив операції, коли він тут перебував.

Скліфосовський наполягав, щоб медики працювали в білих халатах, запровадив обов’язвоку стерилізацію інструментів. У Полтавській обласній лікарні досі зберігають його скальпелі та описи операцій. Жив Микола Скліфософський у маєтку дружини у селищі Яківці.

 Леонід Булава - краєзнавець, географ, методист:
-У 1900-му році внаслідок того, що у нього відбулася біда, більшість дітей померли, з 8 дітей залишилися в живих двоє, отримав інсульт, переїхав у Полтаву і вже жив на пенсії до смерті у грудні 1904 року. Він був і гласним полтавської думи, громадським діячем, меценатом і лікарем, який безкоштовно лікував селян

Скліфосовський придбав у Полтаві близько 80 будинків та 600 десятин землі, вирощував сади та хміль, мав власну брововарню баварського типу. Надихався нашою природою і свій маєток назвав «Отрада», який отримав почесне звання "Полтавська Швейцарія" на міжнародній виставці плодівництва в Петербурзі.


Ольга Окара - дослідниця біографії М. Скліфосовського:
-Здесь была школа, которая построєна на средства Николая Васильевича, в честь его рано умершего сына Бориса. Здесь стояла церков, потому было его завещание похоронить рядом с собором или церковью

У жовтні 1919 року маєток Скліфосовського зруйнували.

Леонід Булава - краєзнавець, географ, методист:
-Прийшов загін анархіста Бібіка, бо пишуть червоноармійці - ні, це анархіст, який проривався до Махно. Вони викопали цю могилу, порубали його, зняли мундир, по звірячому вбили його дочку Тамарі і його вдову, яка була паралізована

Господар цього не побачив: за 15 років до цього він помер і був похований на церковній площі біля могили сина Володимира.

Ольга Окара - дослідниця біографії М. Скліфосовського:
-В Полтаве находится очень солидный архив, фонды Н.В. Склифосовского, который вывезла из Москвы и предоставила внучке Склифосовского Вера Никаноровна Жук.

Частиною Полтавського Дендропарку є Тамарин ліс, названий так на честь доньки Скліфософського і тут же, у дендропарку, зберігся будинок Тарнавського, придбаний Скліфосовським під дачу для доньки.

Леонід Булава - краєзнавець, географ, методист:
-На поч. 90 рр. відбувалася приватизація і цей будинок перейшов у приватну власність, люди перелаштовують, добудовують, але це зразок поміщицької садиби середини, а то й початку 19 ст. у нас таких дуже мало і треба, щоб вона була збережена.
Микола Скліфосовський, залишив нащадкам понад 70 медичних праць, актуальних і для сучасної медицини. До могили видатного хірурга, з нагоди 185-річниці від дня його народження, представники асоціації хірургів Полтавщини, студенти та викладачі поклали квіти.