Програма «Життя міста»

У розділі: 20535 відео | АрхівRSS
У духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору відкрилася виставка українських народних жіночих прикрас
693

У духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору відкрилася виставка українських народних жіночих прикрас

У Полтаві в духовно-культурному центрі Свято-Успенського собору відкрилася виставка українських народних жіночих прикрас 18 - початку 20 століття «Із циклу «Свідки історії». І це уже третя подібна експозиція у нашому місті. Організатор та учасник виставки Сергій Козлов розповідає: матеріали збиралися по всій України. Таким чином до уваги присутніх - понад півтори тисячі автентичних експонатів.

 Сергій Козлов, директор духовно-культурного центру Свято-Успенського собору, організатор та учасник виставки
 «Матеріали дуже цікаві, тут зібрані жіночі прикраси зі всіх терен України. Ми знаємо, що 16 регіонів носили прикраси. Ми розширили період виставки, вона починається з матеріалів Київської Русі: хрестики, намиста, колечка, лунниці»

Загалом в експозиції «Із циклу «Свідки історії» - матеріали із приватних зібрань шести колекціонерів. Владислав Печерський із Чернігова збирати нумізматичні матеріали почав іще з дитинства. Спочатку це були тільки монети. А оскільки багато цінних монет являються частиною дукачів (показати якийсь) - жіночих прикрас, то згодом колекціонер почав збирати і їх.

Владислав Печерський, колекціонер із Чернігова
«Мати давала по 15 копійок на сніданки, це я тоді в 5, чи 6 класі вчився. Та вони не завжди йшли за призначенням. Я збирав та купляв нумізматичні матеріали і згодом накопичилося багато дукачів»

Є дукачі, - розповідають колекціонери, - двох видів: монета та лимар, особливістю якого є металевий бант, прикрашений камінцями. І кожному регіону притаманний своя форма банта.

 Владислав Печерський, колекціонер із Чернігова
 «Дукачі переважно відрізнялися бантами. На цьому стенді дукачі перважно Полтавського краю: Вереміївка, Чорнобаївка, Веркіївка - зараз це Чернігівська область, а раніше це була Полтавська губернія»
 «Оці плетені дукачі з сердечками - це весільний дукач. Чорнорбаївські і Веркіївські - рогаті, принаймні їх так називали люди, але вони мають красивий і великий бант»

Дукачі з бантами, - розповідають збирачі експонатів, - мали можливість носити лише особи козацького роду. Але майже кожна жінка, чи то маленька дівчинка мала дукач з бантом, чи без. В комплект жіночих прикрас обов’язково входило коралове намисто.

 Юрій Коваленко, колекціонер із Чернігова
 «Дукач носився десь в середині, він служив як оберіг»
 «До прикрас ще вішався ланцюжок з хрестиком »

Кожне намисто має свою відмінність. Повністю голубе намисто  носили лише діти. Однотонне червоне  -дорослі дівчата. Червоне з голубим  намисто носили уже заручені жінки. Якщо на грудях у жіночої половини населення красувалося червоне намисто з додаванням чорного та білого , це означало, що в їхніх дітей вже є свої сім»ї. Чорне ж намисто носили жінки, в яких є онуки.
Намисто, жінки того часу носили щодня, одягала навіть на польові роботи.

Відвідувачі виставки були вражені таким різномаїттям жіночих прикрас, зазначивши, що експозиція не лише цікава, а ще й досить пізнавальна.

Віра Забора, відвідувачка виставки
«Виставкою я дуже вражена, бо ніколи такого не бачила. Десь, якусь одну прикрасу можливо і бачила, але такої кількості краси - ніде не бачила»

Раніше прикрасами доповнювали і завершали жіночий костюм, тому в експозиції «Із циклу «Свідки історії» представлений і старовинний жіночий одяг.

Федір, архієпископ Полтавський та Кременчуцький УПЦ КП
 «Дуже гарно, що ми відроджуємо наші українські традиції. Кожен район мав свої особливості у вишивці, чи в плахті, чи в інших елементах жіночого одягу, тому добре, що проходить такий захід. Таким чином ми будемо відроджувати нашу культуру»

Окрім прикрас, старовинного одягу в експозиції представлені картини та світлини.